| Ragnar307 a întrebat:

Bună! Sunt clasa a 11 a mate info si vreau sa dau la medicina! Îmi puteti spune la ce sa încep pregătirea și cum e cu admiterea?

Răspuns Apreciat de Editori
| GabehAle a răspuns:

Admiterea depinde de centrul universitar la care vrei sa te inscrii. In functie de asta alegi materiile la care sa te pregatesti. Cred ca la toate se cere biologie, dar se mai da la inca o materie. La Cluj si Bucuresti (poate si Iasi) se da si din chimie, iar la Tg. Mures poti alege dintre chimie si fizica pentru a doua materie. Insa cel mai bine te uiti pe site-ul universitatii de care esti interesat/a.

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde la care centru vrei sa dai. Ca au unele lucruri diferite. Nu e peste tot la fel.

| bookofknowledge a răspuns:

La Timisoara sa tinut cont numai de admitere(nu aveau nici o legatura cu dosar(dosarul cel mai des nota din bac(nu stiu daca nu mereu )(asta a fost acum 3 ani, dar nu cred ca s-a schimbat ceva), dar la unele se tine cont pe langa admitere si de dosar, la Timisoara e nevoie doar de biologie si chimie, la unele e nevoie si de fizica.

| Antopuff a răspuns:

Invata bine biologia iar apoi poți sa faci pregătire si la fizica sau chimie ce îți place mai mult. Eu personal consider chimia mai ușoară dar na. Oricum in facultate nu iti trebuie nici chimie nici fizica.