| kameliae a întrebat:

Sunt clasa a 7. a si vreau sa stiu:
Cand voi trece in clasa a 9.a adica la liceu pot sa ma duc in alt judet? Adica vreau sa fiu pe picioarele mele de la acei ani..imi puteti da informatii, va rog? N-am rude in alt judet dar pot sta si la vreun camin.
Si daca ma pot duce..mama trebuie sa semneze ceva?(parintii)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, pana la varsta de 18 ani, nu vei putea sa fii pe picioarele tale, pentru ca, esti minora si esti sub tutela parinteasca sau sub pedagog, daca esti la caminul liceului.
Da, poti merge la liceu in alt judet, dar va trebuii sa stai la caminul liceului, unde-i mai rau ca la parinti acasa, ca poarta caminului se inchide la 9 seara, chiar si vara. Apoi, nu ai voie sa iesi din camin decat cu bilet semnat de pegadog, iar daca lipsestis e face proces verbal si sunt anuntati parintii. La mai multe absente sau abateri, esti exclus din camin.
In plus: mananci ce se gateste pentru toata lumea, ca-ti place ori nu, nu prea ai ce sa faci. Hainele ti le speli singura si se mai intampla sa-ti fei furate cate ceva, sau imprumutate fara stirea ta. Cat priveste intimittaea ta si invatatul, iti imaginezi ca nu exista deloc, ca se sta in camere cu cate 3-4 sau chiar mai multe paturi, deci cu mai multe fete, care iti spun sincer ca, intotdeauna exista una sau doua fete, care-s obraznice sau rele si care incearca sa-si bata joc de tine sau sa te controleze.
Tu asta vrei? Crezi ca acasa, singura in camera si cu mama, o sa-ti fie rau? a vezi cum este la camin, cand ai 3-4 colege care tipa in timp ce tu vrei sa inveti sau sa dormi, cand iti folosesc laptopul sau telefonul, cand iti incalta pantofii cand esti plecata, sau iti rup rochita favorita... sa vezi atunci distractie!

| kameliae explică (pentru Violleta2022):

Hmm..adevarat spui..iti multumesc mult pentru raspuns!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poti sa te duci oriunde. Sa fii pe picioarele tale inseamna sa ai un loc de munca, sa te intretii singur nu sa te muti in alt judet si sa iti pui parintii la cheltuieli inutile

| kameliae explică (pentru suntserios):

Se vede ca esti serios.Mesajul de aici m.a ajutat.

| kameliae explică:

Multumesc pentru raspunsurile acordate.Am luat hotararea sa raman in acest judet in care sunt.