| angela90marina09 a întrebat:

Buna, sunt clasa a 8 a si am anumite nedumeriri in legatura cu meseria de politist, imi puteti da cateva sfaturi? De exemplu spre ce profil trebuie sa merg si etc...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi mai usor la examenul de admitere (in Academia de Politie sau o scoala de agenti de politie, dupa caz) este bine sa faci liceul pe un profil de filologie sau stiinte sociale.
Profesia de politist este una destul de grea, pentru a o putea face corect ai nevoie de anumite calitati si sa fii dispusa la munca destul de grea si nenormata.
Pentru a afla detalii despre admitere poti vedea pe site-ul oficial al Academiei de Politie sau a unei scoli de agenti de politie.