| irina4219 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a și aș vrea niste sfaturi pentru a mă hotărî la ce profil sa merg. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| andreea567890123 a răspuns:

Sincer.

Eu una iti recomand stiinte ale naturii, pentru ca, daca vrei la mate info, trebuie sa fii sigur pe tine ca te duci pe informatică.
In cazul meu, am ales stiinte ale naturii, ca nu ma descurc la info.
In a9a, singura diferenta intre mate info si stiinte ale naturii e ca ei au o oră de info in plus si noi un opțional numit " educatie pentru sanatate "in care facem niste proiecte pe foaie mare, cu carioci si de astea happy mult mai ok, parerea mea.

In a10a, ei vor avea 3 ore de info, 2 ore de tic, iar eu voi avea 1 ora info, o oră TIC si 3 ore de chimie.

Ei bine, in a11a se schimba total. Cei de la mate info vor avea parca 4 ore de info, 2 ore de tic, 5 ore de mate, 2 biologie, 2 chimie.
Eu voia avea niciuna de info ( happy am scapat ), una de tic sau 2 ( nu stiu inca ), 4 ore de mate, 3 de biologie și 3 de chimie.

Iar cu fizică ambele profile au la fel de multe ore, adică 3 laughing.

Iar despre stiinte sociale si filologie nu prea iti recomand. Mi se pare ca nu prea au facultăți bune de pe care te poti duce.

In concluzie, parerea mea, du-te spre bio-chimie. E mai lejer decat la mate info, dar nici la fel de usor ca la filologie. Mie una mi se pare parca egalitate între materii, nici prea mult ceva, nici prea putin altceva.

Si sa stii ca multi din fosta clasa de gimnaziu care s-au dus la mate-ingo regretă acum foarte mult decizia luată si si-ar dori la stiinte ale naturii.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmează-ți inima!

| Goddessss a răspuns:

Ce întrebare...
Ce e atat de greu?
Iti plac materiile de real, te descurci la mate. fizica, chimie etc alegi mate info sau bio chimie...
Iti place romana, limbile străine, științele umaniste mergi la filo sau științe sociale.
Noi de unde sa stim noi la ce te descurci?
Daca știi matematica eu iti recomand un profil de real, deoarece are mai mute posibilități dupa terminarea liceului.
Bafta si fa ce crezi! Nu ce fac alții care după regreta!

| Ionut231312 a răspuns:

Gandeste-te la ce vrei sa faci in viitor, apoi iti putem recomanda noi profilul happy

| Jackpot2 a răspuns:

Gândește te la 5 materii care îți plac.

| shu7e a răspuns:

Vezi ce lucruri iti plac cel mai mult. Cum spun unii ceva ce ai face toata ziua fara sa te simti obosit. Punele in ordine pe o foaie sau in gand. Vezi care din ele e platit mai bine. Cauta pe net sau intreaba aici, quora sau alta platforma care sunt sansele ca acea meserie sa dispara in urmatorii 10 ani si apoi ai sa fii cu un pas mai aproape de raspunsul tau.
Bafta