| andulovecrazy a întrebat:

Buna sunt clasa a 8-a si vreau sa ma fac profesoara de biologie iar la scoala pentru a intra in clasa a 9 a la liceu poti sa dai aptitudini la sport sau sa dai biling la limbi straine.Am o intrebare: eu daca vreau sa ma fac profesoara trebuie sa dau vreo aptitudine? Daca da ce aptitudine.dau funda :*

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar esti in clasa a VIII-a?
Nu te supara, dar exprimarea ta e cam la nivelul unui copil de grupa pregatitoare. Ca profesor, pe langa faptul ca trebuie sa stii foarte bine materia pe care o predai, mai trebuie sa stii si sa te exprimi, sa te faci inteles. Sincer, eu n-am reusit sa inteleg ce anume vrei tu, de fapt, sa intrebi aici.

| andulovecrazy explică (pentru ardnaxur1961):

Din punctul meu de vedere exprimarea mea nu e de nivelul unui copil de grupa pregatitoare. Daca nu intelegi ce vreau sa zic inseamna ca tu nu pricepi iar daca nu ai inteles de ce mai raspunzi la intrebare?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru andulovecrazy):

E DOAR punctul tau de vedere. Evident ca am inteles la ce te referi, pentru ca stiu exact cum se va desfasura Evaluarea Nationala. Elevii mei sunt in clasa a VIII-a, deci am toate informatiile. Dar le au si ei! Iar cand vor sa afle ceva, pun intrebari logice si, mai ales, scriu corect, folosesc acea minunata inventie numita "semne de punctuatie" etc.
*Succesuri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andulovecrazy):

Ai punctat bine "din punctul tau de vedere".

| TheFeeye a răspuns:

Domne se scrie bilingv.
In primul rand dai probe la sport doar daca te duci la un liceu splecializat pe sport.
In al doilea rand dai bilingv doar daca vrei sa faci intensiv o limba straina.
Soo daca vrei sa te faci profa, du-te la un liceu teretic si dai pe profilul stiintele naturii, unde faci intensiv bio, chimie. sau pe filologie.

| TheFeeye a răspuns (pentru TheFeeye):

Scuza-mi eventualele reseli, n-am tastatura si scriu cu cea de la windows waiting,
@ardnaxur1961 agreed!

| mixxjim a răspuns:

Dai aptitudini doar daca dai la liceul pedagogic, dar de la liceul pedagogic iesi invatatoare sau educatoare. daca vrei sa faci biologie, faci liceul cu profil stiintele naturii si pe urma facultatea de biologie si de-abia in facultate o sa faci niste cursuri speciale pentru predare ca sa poti sa devii profesoara. succes!