| Diana228 a întrebat:

Sunt clasa a XII-a, la profilul pedagogic. Nu sunt atat de sigura ca as vrea sa devin profesoara,m-am razgandit pe parcurs. Intrebarea mea este, daca am facut liceul pedagogic pot sa am alta meserie (dupa ce iau bac-ul) in afara de prof.\invatator\educator? Eu consider ca pot mai mult de atat si nu as ramane la salariul de profesor.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti avea dar numai daca urmezi o facultate. De asemenea te poti angaja si in alte activitati care nu cer o calificare speciala (functionar, vanzator, etc).

| neutrino a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la facultate, atunci te poti angaja ca si vanzatoare la un raion cu articole pentru copii sau chiar la o librarie. Oricum numai cu liceul nu poti deveni profesor.

| Dugalle a răspuns:

Da la o facultate ce nu e pe linia pedagogicului.

Eu am terminat la stiinte sociale si acu sunt la Automatica si Calculatoare anul 2.

Facultatea pe care o urmez nu are nici o legatura cu liceul pe care l-am urmat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Evident că poţi avea şi altă meserie big grin

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| smart01 a răspuns:

Salut. Te poti inscrie la orice facultate doresti, insa normal ca e mai usor daca are macar tangential legatura cu profilul de liceu, altfel va fi putin mai greoaie materia din primul an. Sau nici nu trebuie neaparat sa te inscrii la o facultate imediat, te poti califica in alta meserie daca iei bacalaureatul si urmezi niste cursuri (atentie insa sa fie acreditate). Eu am cativa amici care au facut cursuri la http://sbinfo.ro/, unul este bucatar, altul este inspector resurse umane iar altul este contabil. Deci, nu trebuie sa te cramponezi neaparat pe meseria de profesor/invatator, pentru ca optiuni sunt destule.