| elenaelenaelenaelena a întrebat:

Sunt clasa a XII-a si sunt intr-o mare dilema: "ce facultate vreau sa urmez?". Pana acum, am trecut printr-o serie lunga de optiuni si m-am oprit la ASE. Cu toate astea, sufletul mi-a ramas la gandul de a ma face medic. E frumos si as fi plina de satisfactii. Desi sunt profil umanist, nu ma stresez ca nu voi reusi la admitere pentru ca stiu ca daca voi alege asta, voi invata. Problema mea e ca ma ingrozeste gandul ca trebuie "sa tai in carne vie" si din cauza asta nu stiu ce sa fac. Mai sunt sau au mai fost altii in situatia mea? Astept raspunsuri si sfaturi.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar chirurgii 'taie oameni'.
Poti alege alta specializare.
Eu te sfatuiesc sa-ti urmezi visul, sau mai bine sa stai acasa. Glumesc, nu chiar acasa, dar nici la ASE, cu visul de a fi medic. Daca nu reusesti medicina din prima, du-te la o postliceala de asistente: intri incet-incet in domeniu, inveti, si intri la medicina mai tarziu. Mai bine 'pierzi vremea' in spitale/cabinete ca asistenta, decat sa-ti dedici toata viata unei alte meserii, pe care nu ti-o doresti din toata inima. Ca absolvent de facultate 'oarecare', uneori ai sanse de angajare egale cu un absolvent de liceu, care a picat bacul. In medicina, insa, e nevoie de 'oameni'. Poate pana ajungi tu medic, numai bine, sistemul medical va functiona mai bine.

| elenaelenaelenaelena explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc! Voi tine cont de sfat!

| neutrino a răspuns:

In aceasta situatie este bine sa renunti: sunt multi tineri inteligenti care insa nu au harul de a deveni medici, motiv pentru care se indreapta spre altceva. De exemplu spre ASE.

| Sociomaniac a răspuns:

Nu trebuie neaparat "sa tai in carne vie" ca sa urmezi medicina happy In general doar chirurgii si cei care fac operatii plastice taie, daca nu vrei sa ai astfel de experiente iti sugerez sa te faci medic generalist