| 00danielaporcescu a întrebat:

Bună,sunt din R.Moldova și sunt a 8-a. Sunt într-o mare confuzie, vreau să fac medicina în România și după cum am înțeles colegii de medicina nu există în România dar universități sunt. Pot face universitatea de medicina și farmacie după clasa a 9-a? Vă rog mult orice informație e folositoare. Vreau să fac studiile în România pentru că există mai multe posibilități.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Facultatea se face după ce termini liceul și iei bacul, nu din clasa a 9-a.

Mă îndoiesc că în Republica Moldova se trece direct din școala generală în facultate.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Nu esti pregătită pentru ce e acolo? sunt la asistență medicală si nu direct din clasa a 9 dar dupa cele toate 12, e foarte greu, dar medicină...

| Yuoia a răspuns:

Colegi sau colegii?
In Romania orice universitate se face dupa absolvirea unui liceu cu obtinerea diplomei de bacalaureat. 12 clase. Nu 9.