| Balangarofita a întrebat:

sunt elevă în clasă a 12 a și voiam să dau la Academia de Politie imediat după terminarea liceului însă s-a introdus înălțimea de 1, 65,iar eu am 1, 56.Intrebarea este dacă la penitenciar la Târgu Ocna există limită de înălțime?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Cu exceptia candidatilor care se inscriu pentru concursul de admitere la Facultatea de Arhivistică si carora NU li se cere indeplinirea vreunui criteriu specific de inaltime, toti ceilalti candidati, pentru oricare din facultatile Academiei de Politie, trebuie sa indeplineasca acest criteriu! (vezi exceptia la art. 48 din Regulamentul admiterii 2016:http://www.academiadepolitie.ro/......_reviz.pdf

Pentru ca tu spui " s-a introdus înălțimea de 1, 65", banuiesc ca faci o confuzie intre doua institutii scolare diferite, respectiv institutia scolara PREUNIVERSITARA Scoala Nationala de pregatire a agentilor de penitenciare- Tg. Ocna si institutia scolara UNIVERSITARA Academia de politie "Alexandru I. Cuza" -Bucuresti
In 2016, criteriul de inaltime minima cerut in etapa de recrutare pentru cele doua scoli a fost acelasi:
* pentru Şcoala Naţională de Pregătire a Agenţilor de Penitenciare Târgu Ocna 1, 65 femei (vezi art 4 din link: http://lege5.ro/......n-12082013
*pentru Academia de politie "Alexandru I. Cuza" 1, 60 femei.

3 răspunsuri:
| oFrunza a răspuns:

De crescut, nu mai cresti si asta e sigur happy.
Cel mai bine este sa te duci direct acolo si sa vezi despre ce restrictii este vorba dar avand in vedere ca suntem in Romania inca, cu ceva in buzunar unde trebuie ar putea sa iti puna si inaltimea la tocuri daca intelegi ce spun si nu ai fi singura/singurul care face asta laughing

Iar pe legalitate, cel mai bine este sa te duci sa vorbesti direct acolo sau cu cineva direct unde se fac recrutarile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este adevarat! Ordinul ministrului 665/2008 actualizat in 2016 zice asa: "(1^1) Candidaţii recrutaţi din sursă externă care intenţionează să dobândească statutul de poliţist sau cadru militar în Ministerul Afacerilor Interne trebuie să îndeplinească criteriul specific de înălţime minimum 1, 65 m bărbaţii şi 1, 60 m femeile, cu excepţia candidaţilor pentru posturi de ofiţeri şi agenţi de poliţie de frontieră pentru specializarea marină, care trebuie să aibă înălţimea de minimum 1, 60 m." Deci, pentru fete este 1, 60. Ideea este ca totusi esti prea mica si nu te vor primi.

| baru a răspuns:

Cred ca este bine sa te reorientezi!