| MiaLei a întrebat:

Buna!

Sunt eleva la specializarea stiinte sociale, profil uman, la un liceu teoretic traditional si vreau sa merg la Waldorf, specializarea filologie.(precizez ca motivul transferului este mutarea).

Initial am vrut sa intru in politie, insa n-am razgandit sa dau la medicina si nu vreau sa schimb profilul uman deoarece pot invata independent materia pentru admiterea la medicina.

Intrebarea mea este: Pot intra la medicina din sistemul Waldorf? Primesc cei de la Umf Iasi elevi de la Waldorf? Nu prea inteleg sistemul si acreditarile. Media mea pe semestrul 1 a fost 9.90 daca aceasta informatie ajuta concretizarea raspunsului.

Va cer ajutorul si va multumesc anticipat! O zi frumoasa.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea transfera daca indeplinesti conditiile prevazute de regulamentul liceului particular si ti se aproba transferul, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 158.(1)Elevii din învăţământul preuniversitar particular sau confesional se pot transfera la unităţi de învăţământ de stat, în condiţiile prezentului regulament.
(2)Elevii din învăţământul preuniversitar de stat se pot transfera în învăţământul particular, cu acordul unităţii primitoare şi în condiţiile stabilite de propriul regulament de organizare şi funcţionare."
Diploma de bacalaureat de la un liceu particular iti da acelasi drept de a sustine admiterea la orice facultate, la fel ca diploma obtinuta in cadrul invatamantului de stat.

| doctorandus a răspuns:

Waldorf sunt scoli de ciudati, acolo vei invata alchimie mai degraba decat chimie. Aia se bazeaza pe teoriile unui clarvazator austriac. In psihiatrie clarvederea este considerata halucinatie. http://ro.wikipedia.org/wiki/Clarviziune

A, da, sa nu le spui ca exista atomi, gurul lor nu aprecia acest lucru. http://oaks.nvg.org/steiner-relativity.html