| Tuytt5566r a întrebat:

Bună! Sunt fată, in a 11a pe profil de mate info, mai e puțin si va trebui sa merg si la facultate.

Ca sa v-o spun direct, țelul meu final e să lucrez de acasă, pe un salariu decent (4500 - 5000 RON net). Sunt fluentă în engleză. Toți îmi spun să mă duc pe IT, vezi Doamne, se castiga bine si in cam un an - doi salariul ti se poate dubla.

Chestia e ca nu vreau ceva stresant, care să mă consume. Am fost la un internship neplatit de web dev (axat pe front end) pe timp de vară și efectiv m-a distrus. Mă lua cu plânsul în faţa codurilor ălora pentru că nu aveau logică în capul meu. Am reușit cu greu mare să fac niște task-uri, și alea mai trase de păr.

Alții mi-au zis ca IT ul nu e doar web dev si pot să îmi aleg dintr-o gramada de limbaje și ramuri. Ei bine, asta e problema mea. Nu stiu ce sa aleg, dar stiu bine ca nu mai vreau web dev. Cel putin FE.

La informatica la școală mă descurc totuși, facem c++ și nu am probleme.

Vă rog să mă ajutați. Orice părere ajută. Aș vrea ceva in IT sa imi gasesc de lucru de acasa, dar mai chill.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare că te ai apucat asa forțat de programare și ai sărit niste pași, lucru care te a făcut să nu mai înțelegi nimic. Dacă vrei să continui cu domeniul s-ar putea că facultatea sa îți pună în alta perspectivă programarea.

| gabicoo a răspuns:

Aha! Înțeleg! VideoChat! Nu?

| haileewatson a răspuns:

4500-5000 lei e un salariu de proaspat absolvent in Bucuresti. Peste 2 ani banii astia o sa fie minimul pe economie.

Dar da, daca iti place matematica ar fi ok sa mergi la o facultate de IT. IT-ul e mare. Poti gasi ceva ce iti place.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Alegerea e simplă.
Ai 24 de ore pe zi doar pentru tine.
Opt le consumi dormind,
Patru te speli. te coafezi, machezi și mănănci,
Două le petreci cu iubitul sau prietenele.
Iți răman 10 ore pe care le vinzi unui patron, unui om străin și necunoscut. Cu căt ii vinzi orele tale? Care este valoarea TIMPUL tău?