| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată și am aproape 18 ani, iar zilele trecute, mi-a venit fugitiv un gând și anume să dau la Umc. Nu știu nimic concret despre această universitate, decât faptul că poți ajunge marinar. Am încercat să caut informații pe net, însă n-am găsit mare lucru.
De aceea vă întreb:
1. Ce materii din liceu trebuie să stăpânesc pentru a putea intra la UMC?
2. Sunt convinsă că, ca în orice meserie trebuie să posedăm anumite calități. Deci, aici ce calități ar trebui să am?
3. În facultate vom face și practica, mai exact să fim plecați pe vapor?
4. Câți ani ține facultatea?
5. Ce înseamnă de fapt viața de marinar și care îmi va fi de fapt meseria?
Sper că întrebările mele nu-s complicate, ideea e că în pofida putinelor zile de când mi-a venit acest gând în minte, a început să mă obsedeze ideea de marinar, de aceea e esențial pentru mine să știu cât mai multe despre această universitate.
Și apropo, care e diferența dintre o facultate și o universitatea?
Mulțumesc pentru timpul acordat! Aștept răspunsurile voastre.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am auzit de femei in marina.
Poate ar trebui sa pornesti de aici cautarea, inainte sa extrapolezi si sa iti faci vise.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și apropo, care e diferența dintre o facultate și o universitatea?
O facultate este o instituție, școală, cu mai mulțip profesori care te pregătesc pentru o anumită meserie.
O universitate este o instituție formată din mai multe facultăți.