| Artemis13 a întrebat:

Sunt in anul 1 la Inginerie Chimica si as dori sa stiu daca se merita sa fii inginer chimist.Ma ingrijoreaza faptul ca nu aud la televizor decat oferte de job-uri pentru medici, specialisti It, economisti, ingineri constructori, auto...

1 răspuns:
| lumy5 a răspuns:

Buna, chiar acu vreo luna a aparut rectorul UPB (Ecaterina Andronescu) la tv spunanad ca este ingrijoarata ca sunt f putini studenti la Inginerie Chimia, ca facultatea nu mai este la fel de cautata si ca si-a pierdut prestigiul pe care il avea. Problema este ca acum lumea cam fuge de chimie (parerea mea). Sa nu uitam insa ca tu vrei termina facultatea in 3 ani si apoi vei face un master. Deci pe piata muncii vei iesi cam in 3-4 ani. Pana atunci se vor mai schimba lucrurile. Intr-adevar, cu medicii este o problema mare, dar economistii (si cei de la drept) ies pe banda rulanta. La fel ca si cei din IT, dar e un domeniu in continua schimbare. Eu zic ca o sa se linisteasca cumva apele si pentru cei ca noi, de la facultati mai putin (aparent) cautate si cand vom termina va fi numa bine. bafta!