| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a 12-a. Intrebarea estebig grinaca ma licențiez la facultatea de litere(ma pasioneaza) si, mai apoi, descopar ca nu aceasta este, intr-adevar, calea mea, ma pot reprofila in politie, la academia Alexandru I. Cuza? Trebuie sa platesc anii de studiu daca am intrat la buget? Care este procedura? Trei ani se fac si acolo, din cate am inteles.Multumesc

3 răspunsuri:
| Kybzektinio a răspuns:

Daca renunti la facultatea unde esti la buget, da. va trebui sa fi la taxa dincolo. Poti sa te reprofilezi oricand, in orice moment. Dar poti sa termini si cea de litere, apoi sa mergi la plitie. poti sa te pregatesti intre timp de probele fizice?

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa nu pierzi timpul inutil, cu o facultatea si o profesie pe care nu o vei practica niciodata, stai acum jos si-t folosesi creierasul la maxim, ca sa iei decizia corecta, de care depinde viata si profesia ta, pe urmatorii 40 de ani.
Nu are sens sa pierzi ani multi pe studii pe care nu le vei folosii niciodata!
Gandeste-te si alege cu intelepciune, ce-ti place tie cel mai mult si ce vrei sa faci in viata, fiindca te astepta o munca de 4 decenii in acea profesie.

| VoidEternal a răspuns:

A doua facultate se plătește întotdeauna. Indiferent de notele pe care le ai la examene.