| xJeniferx a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si dupa terminarea liceului as vrea sa urmez o facultate. Acuma problema mea, sa spun asa, este ca nu stiu unde sa ma duc; as avea 2 optiuni la Brasov : balneofiziokinetoterapie şi recuperare, iar cea de a 2-a este kinetoterapie și motricitate specială. Sincer, mi se pare ca sunt cam acelasi lucru. As vrea sa stiu exact ce se face la unu si la cealalta iar dupa terminarea facultatii ce meserie pot avea si la care m-ati sfatui sa ma duc.
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| alecsicu a răspuns:

Hai sa iti explic eu cum sta treaba cu aceste facultati.Sunt la fel! Numai ca una o faci la medicina si una la efs.Cei de la medicina sunt cei mai smecheri cei mai cei si o sa ai parte numai de mizerii din partea lor, asta daca o sa alegi efs.Crede-ma ca iesi la fel si de la efs si de la medicina. Daca vrei sa faci facultatea in Rom iar masterul sa il faci intr-o alta tara e perfect pentru ca daca le faci pe ambele in Rom o sa iti fie foarte freu sa le echivalezi in strainatate as putea spune in unele cazuri imposibil.Am pus problema plecarii pentru ca in Rom exista doua posibilitati mari si tari si cu indulgenta inca o jumatate de posibilitate, si anume:
1 - Dai bani gramada si intri undeva la stat unde ai salariul de 900 de lei si poate iti mai lasa cineva ceva.
2 - Ajungi la un privat unde nu o sa ai sala echipata si daca ai norocul de un salariu fix esti norocos
3 - Ajungi angajat la Regina Maria, Medlife si alte lanturi respectabile.

Meseria este cea de kinetoterapeut, fizioterapeut. Daca vrei mai multe detalii ma poti apela in privat.

| dandan964 a răspuns:

Eu as spune ca ce-a de kinetoterapie, ar fi mai recoamndabil, parerea mea..succes