| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Sunt in clasa a 12 a si m-am hotarat sa dau la medicina-chirurgie. Vreau sa fac ore de biologie si chimie. Cu ce capitol din fiecare materie sa incep? Adica, de unde sa ii spun profei sa incepem cu materia? Mersi.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Daca " intri pe a 12 " e bine esti deja majora.
Zii lu' profu' de bio sa inceapa cu aparatul reproducator.
laughing
La cât de bine te descurci cu lb. română cred ca te vei descurca de minune la medicina.
Tot secretul e sa achiti la timp cele 90 de milioane de lei = taxa anuala.
A!
Și dupa ce termini facultatea sa te duci in R.D.Congo.
happy
Funda?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai mare grija daca intri PE a 12, ca vine iarna si o sa fie zapada si viscol. Pana incepe anul scolar: poate te hotarasti si vei intra INTR-a 12-a

| WhiteLife a răspuns:

Bună! La Medicina poți face 6 ani facultatea, apoi rezidențiatul (cam 5 ani) pe chirurgie și va trebui sa te hotărăști atunci ce fel de chirurgie (interne, neurochirurg etc). Te sfătuiesc sa te duci la ore la un prof la care au mai fost persoane care au intrat la aceeași facultate. Proful va ști ce să-ți explice/predea. Probabil vei urma un manual recomandat de el. Începi sa înveți materia de la început (primul capitol), sau poți merge după manualul de la școală, înveți tot asa, de la primul capitol. De asemenea, cumpăra cartea de grile pentru admitere, da grilele acasă și pentru nelămuriri îl poți întreba pe profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e treaba doamnei profesoare, de as pregăti elevii și viitorii studenți.
Așa ca, in conformitate cu domeniul din medicina in care dorești sa aplici, ți-as sugera să începi cu Anatomia. Studiază tot ceea ce poți, astfel încât sa fii EXCELENTĂ la acest capitol - teorie. Nu e de ajuns sa știi "puțin", "parțial" sau "cât de cât". Fie știi tot, fie un NU masiv pentru a aplica intr-o cariera de chirurg.

Și de asemenea, trebuie sa reduci aria. Fiecare chirurg operează in anumite zone. Spre exemplu, neurologul happy

Atrage-i atenția doamnei tale de biologie, și îți va explica in totalitate despre ceea ce dorești sa faci și te va sfătui sa înveți anumite lecții.

Nimic mai mult și toate cele bune!

| Lucian4 a răspuns:

Deci tu vrei sa studiezi un domeniu. Domeniu este medicina, o disciplina din acel domeniu este chirurgia. Pt medicina umana inveti Anatomia si fiziologia omului si genetica
Profa iti spune de unde sa incepi, nu tu ii spui ei. Ea va sti ce trebuie ca tu sa inveti