| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa a 7. a. Si nu stiu la ce profil sa intru sau la ce liceu.Am fost in spania 7 ani si stiu destul de bine spaniola.As vrea un profil sa ma ajute oarecum spaniola.Imi place si engleza.cum mai am 2 ani pana intru la liceu voi invata foarte bine engleza.
M-am gandit de exemplu la translator, si am auzit ca'mi trebuie multa romana.
Ajutati'ma si pe mine ma rog:*

Răspuns Câştigător
| xxdd a răspuns:

Stii. acum toti se duc la filologie/stiinte pentru ca este mai usor si toti se sperie de mate pentru ca este foarte greu chatterbox

Pana la urma nu conteaza asa de mult notele, pana ajungi tu la facultate la toate se vor da examene, nu se va in tra pe baza medilor asa ca iti sugerez sa te duci la cel mai bun liceu, la mate info.

Daca te duci la mate info poti da mai departe la ce vrei tu, pe cand la filologie/stiinte sunt optiuni mai limitate.

3 răspunsuri:
| IceKIdu a răspuns:

Pai daca vrei sa te faci translator cel mai recomandat e sa dai la filologie pentru ca faci si multa romana engleza si latina si mai departe poti sa urmezi facultatea de Limbi straine

| diana_4229 a răspuns:

Fate translator

| Muppet a răspuns:

Da la filologie sau stiinte sociale. Dar mai bine ar fi la filologie. Spaniola nu prea o sa iti foloseasca la liceu pentru ca nu e limba nationala dar daca vrei sa fii translator da la facultatea de limbi straine dupa liceu si alege o limba mai putin cunoscuta pentru ca se plateste mai bine.