| Gabi239 a întrebat:

Sunt în clasa a 8-a și încă nu știu unde aș putea opta, 0 ideihappy. Îmi place matematica (mă înțeleg bine cu algebra, la geometrie mă mențin, dar e super grea pentru mine), ador chimia, până în momentul de față, franceza, biologia și geografia, iar fizica mi se pare interesantă cât de cât. Totuși nu îmi place engleza sau..istoria și știu ca asta este în defavoarea mea(eng), dar mna. Mă gândeam că poate ați putea să îmi spuneți și mie sau mai bine zis să-mi dați o idee pentru un profil în care m-aș regăsi. Mulțumesc anticipat! ❤️

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Cred că dirigintele sau profesorii din școală cu care te înțelegi cel mai bine te-ar putea ajuta cel mai bine. Un profesor care a petrecut cu tine ore întregi, știe foarte bine care ți-s competențele și ce profil ți s-ar potrivi cel mai bine.

Din ce am observat, e foarte relativ când un copil de clasele V-VIII zice că îi place o materie și nu îi place alta. S-ar putea că a nimerit profesor bun doar la una dintre ele. Chiar la elevi care termină liceul am întâlnit momente de genul: oh, dacă învățam asta la materia respectivă atunci aș fi înțeles, mi-ar fi plăcut.

Recomand: Mate-info. Și nu fugi de ce nu-ți place sau ți se pare greu. E parte din educație să înveți să te descurci și cu treburi din astea.

Cred că întrebarea la care dacă ai găsi răspuns te-ar ajuta mult e: cu ce aș putea fi de folos celor din jurul meu? Care loc de muncă ar fi cel în care aș fi cel mai util și m-aș simți în largul meu? Dacă găsești o destinație, va deveni aproape evident care e traseul educațional optim spre acolo.

Succes!

| Gabi239 explică (pentru unvecin):

Am înțeles! Mersi mult?

4 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Mate info. Norocul tau, nu faci multă geometrie.

| NelsonM a răspuns:

Mai bine da pe stiinte ale naturi acolo e chimie frumoasa si sunt si multe fete