| dragutza_6946 a întrebat:

sunt in clasa a 8-a si trebuie sa vina capacitatea si eu ink nu sunt hotarata unde sa merg mai departe as vrea sa devin profesoara de tehnologie deoarece imi place muult...dar nu prea stiu ce profil trebuie sa urmez decii va roog muult ajutati-ma daca aveti pareri, sfaturi, sunt bucuroasa sa le aud dau fundita si vot :*happy

1 răspuns:
| etudor a răspuns:

Eu am lucrat in invatamant. Invatamantul romanesc nu mai e ce-a fost odata! Cadrele didactiec oricat de pregatite ar fi,oricata demnitate si personalitate ar avea nu mai sunt privite cu respectul cuvenit de pustii astia,care nu inteleg nici in ceasul al doisprezecilea ca trebuie sa fie respetuosi, ca trebuie sa invete, sa studieze, sa lase cafenelele si barurile care cred ca tot li se cuvine si vor sa treaca prin liceu ca gasca prin apa neintelegand ca acum li se pun bazele personalitatii si capata o cultura generala cat de cat solida.Eu ti-as recomanda un liceu de informatica sau uman axat pe limbi straine(engleza, germana)de unde poti sa te axezi si pe un cabinet de traduceri, jurnalism, translator si de ce nu, dupa masterat sa te fixezi ca prfesor.