| Ruth_3500 a întrebat:

sunt in clasa a XII a, si nu sunt inca decisa la ce facultate sa dau.
Mi-as dori foarte mult la Relatii economice internationale din cadrul ASE-ului ( am auzit ca e o facultate buna cu oportunitati de viitor ), si se cam pliaza si pe mine, eu fiind foarte buna atat pe materii de real, cat si pe materii de uman, le imbina pe amandoua.
Insa as dori sa vad pareri, ce e de viitor, ce se merita, in Romania exista acea idee, mentalitatea colectiva, cum ca numai cele trei mari meserii: inginer, doctor, avocat, sunt la mare cautare. Deci am dubii, foarte mari. Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Stii cine a terminat ASE-ul? Toate petardele si toti mediocrii: Viorel Hrebenciuc care a pierdut 5-6 alegeri pentru PSD, Liviu Voinea idiotul de la Min. Finantelor care vrea sa bage turnatori pe scara blocului, Cristian Sima ala care zilele trecute a pierdut banii investitorilor pe bursa si a fugit din tara.

Mie mi-e rusine sa spun ca am terminat ASE-ul, spun ca n-am facultate.

Fa ASE-ul daca iti place, dar completeaza pe parcurs cu competente fiindca o sa iesi de acolo si o sa te intrebe lumea "ce stii sa faci?" si tu o sa spui "nimic" si cu pomana nu mai merge mult nici in Romania.

| valentino52 a răspuns:

Pentru cei care dau la inginerie, drept, medicina si nu invata trec prin facultate doar asa degeaba ies cu diploma pentru ca nu o sa-si gaseasca loc de munca. Cei care totusi au invatat nici eu nu o sa isi gaseasca loc de munca decat foarte greu si cu relatii chiar daca au si facultate si chiar stiu ce fac. Cei care au invatat extrem de mult atunci ei o sa isi gaseasca loc de munca. In schimb cei care fac ASE-ul, nici aia care au invatat, nici ceilalti nu o sa isi gaseasca ceva. Decat daca vrei sa-ti deschizi propria ta afacere poate sa-ti ajute nu mai angajezi pe altcineva sa iti faca contabilitatea.