| buuuby a întrebat:

Buna sunt in clasa a8-a si as vrea sa ma fac farmacista sau educatoare.voi ce ziceti? care meserie e mai buna? la farmacista trebuie sa fac facultate? si cam ce salariu e?:d

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Diferenta salariala e evidenta si balanta financiara atarna categoric in favoarea meseriei de farmacista (apropos, farmacista nu inseamna sa vinzi medicamente la o farmacie, poti lucra in domeniul de cercetare si productie a produselor ce ulterior devin medicamentele de consum ce se vand in farmacii). Ai garantia unui loc de munca (facultatea de farmacie e cam singura din Romania care chiar nu produce someri la ora actuala, desigur, tu esti doar clasa a 8a, multe lucruri se pot schimba in 10 ani). Dezavantajul cosnta in faptul ca trebuie sa urmezi un profil bio-chimie destul de dificil si o facultate pe o perioada de 6 ani (Facultatea de Farmacie in Cadrul Facultatii de Medicina si Farmacie). Salariul in ziua de azi in domeniu e undeva la 1500-2000Ron si apoi in sus. Meseria de educatoare e una prost platita in ziua de azi (in general sub 800Ron) dar legea educatiei tinde sa se schimbe treptat in favoarea profesorilor si exista sansa ca din 2015-2016 salariile corpurilor didactice sa se alinieze la standarde europene (desigur totul e in momentul de fata doar un proiect de lege). Avantajul de a fi educator consta in faptul ca nu ai nevoie de facultate ci doar de modulul de psiho-pedagogie (desi ar fi bine oricum sa urmezi o facultate, e greu sa te descurci in viata fara daca nu ai aptitudini deosebite) dar si in faptul ca trebuie sa frecventezi un liceu cu profil pedagogic ( acolo chiar vei simti viata de liceu, fara ore chinuitoare si o tona de teme). Cred ca ar trebui insa sa cantaresti bine, esti abia a 8a si nimeni nu poate anticipa cu exactitate ce se va intampla in Romania peste 5-10 ani pentru ati putea oferi un raspuns clar. Conteaza mult si vocatia dar si ceea ce iti doresti tu sa faci.

2 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Este de admirat faptul ca iti pui problema inca de pe acum. Cea mai buna meserie este cea care ti se potriveste. Trebuie sa stii ca preferintele pot fi total diferite peste 5 ani cand vei ajunge la facultate. Te sfatuiesc sa nu te grabesti in a lua o decizie - ai timp suficient. Cel mai bine este sa te concentrezi asupra studiului, cu toata seriozitatea - asta iti va mari sansele atunci cand vei lua o decizie. Alternativ, exista teste de autocunoastere si servicii de orientare cariera care sa te ajute in luarea deciziei. Succes!

| AndyNazir a răspuns:

Diferenta este cam asa: educatoarea isi bate capul cu pruncii, pe un salariu de mizerie (in jur de 800 lei/luna), iar farmacista isi bate capul cu bunicii (peste1000 lei/luna)... asta se descrie in mare. Eu consider ca este mai bine sa fii farmacista. Pentru asta, trebuie sa urmezi la liceu profilul,, Biologie-Chimie", iar apoi o facultate de farmacie (6 ani)...
Facultatile se regasesc cam asa:
Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) Targu Mures/ UMF Cluj/ Iasi/ Timisoara/ Bucuresti/ Brasov; in toate orasele mari.