Janina
| Janina a întrebat:

sunt in probe 2 saptamani pentru postul de reporter la un ziar...cum ar trebui sa se desfasoare aceste 2 saptamani de proba?
Ar trebui sa am un anumit comportament?
nu stiu...am mari emotii, imi doresc foarte tare postul si nu vreau sa fac ceva gresit.
ceva sfaturi mi-ar prinde f bine.
va multumec!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Sa iti faci treaba ok, sa nu intarzii si sa fii amabila, energica, entuziasta. Nu exagera, ramanand peste program sau oferindu-te sa iei din sarcinile altora. Daca te angajeaza, o sa devina permanent si nu o sa iti convina. Poarta-te asa cum vrei, ca sa le transmiti ca vei fi un angajat entuziast si de incredere.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai meseria de ziarist presupune sa nu ai nici un fel de sentiment, sa fii un om rau, sa nu-ti pese de nimic, sa te consideri cel mai important om din lume, sa minimalizezi personalitatile celorlalti, sa negi azi ce ai scris ieri numai ca sa faci audienta, sa te contrazici, sa nu ai nici un fel de cultura. Astia sint ziaristii de azi.

Janina
| Janina explică:

Adaug ca noi avem voie sa scriem orice in afara de politica, in ziarul nostru nu trebui sa apara laturile din politica.
nu avem voie sa publicam o stire pana ce nu am confirmat-o din 3 parti, daca nu 3 macar...2.

mlm
| mlm a răspuns:

Fii corecta si aratale ceea ce poti, incearca sa iei atitudine in ceea ce faci si sa faci lucrurile asa cum trebuiesc facute.Iti doresc multa bafta.

| eumi a răspuns:

Fi asa cum esti tu in fiecare zi.Sigur vei cistiga.Si daca n-o sa cistigi, inseamna ca nu te-au meritat.Atit timp cit ai prieteni, nu trebuie sa disperi.Viata este mult prea complicata la un moment dat, dar oricind, oricum si pentru orice, exista o solutie. Ei bine, atunci trebuie sa intervina prietenii.

| ghem a răspuns:

Uau, super tare postul bafta! fii tu insati nu te prefa ca ti place sa faci aia sau ailalta sau sa incerci sa fii altfel, pentru ca nu te vei simti in largul tau si atunci n o sa ti iasa planurile atata de bine. incearca sa te integrezi cat mai mult in colectivul in care lucrezi, implica te in proiecte, asta cu, conditia ca le vei termina la timp si ca sigur le poti face fata. incerca s afii fata pe care se poate baza toata lumea si care isi duce treburile la bun sfarsit fara vreo dificultate.
gandeste pozitiv si ai sa vezi k ti va fi mult mai usor. un zambet pe buze face multe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te descurci tu, nu esti cu nimic mai prejos decit ceilalti care deja lucreaza acolo. Sint si ei oameni ca si tine.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Janina, draga,
important este sa iti faci bine job-ul, sa fii interesata de munca ta. Ai grija te rog sa nu pici in extrema cealalta, jurnalistii sunt firi boeme, dar cand e vorba de treaba nu stau la discutii.
Sa ai mult noroc!

| carmenzo a răspuns:

Eu cred ca e important sa fii tu insuti si sa ai mult entuziasm pentru ceea ce faci pentru ca asta se vede.eu cred ca ar trebui sa se desfasoare normal si sa te comporti ca si cum ai munci deja acolo. sper sa te ajutehappymult succes!

| mickaela88 a răspuns:

Buna...cred ca ar trebui sa te comporti normal, sa asculti ce tii se spune si sa fi punctuala si sincera. Bafta

| Beatrice_6624 a răspuns:

Un reeportaj intr un ziar trebuie sa fie bine pus la punct, sa dai si prima tu sitre, trebuie sa faci un mare efort sa ajungi exact acolo unde subiectul tau trebuie sa bata.
Altfel stiri false cu multe adaosuri poti fi data in judecata pentru ce ai scris.

| powergirl a răspuns:

Cel mai bine dupa parerea ta ar fi sa iti lasi emotiile acasa si sa fii tu insuti daca esti relaxata vei face o treaba de milioane crede-ma sper sa iti fie de folos sfatul