| Pb1987 a întrebat:

Sunt in ultimul an de rezidentiat specializare neurochirurgie. Dupa terminare, as dori sa profesez in SUA sau Marea Britanie.Am inteles ca e mai dificil acum decat daca incepeam rezidentiatul acolo.In afara de cele 2 acte de la Colegiul Medicilor, ce ar mai trebui sa fac sau cu cine sa intru in contact? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ElSueno a răspuns:

Pai in primul rand recomandat ar fi sa sustii un test IELTS care sa reflecte cunostiintele tale pentru limba engleza, iar fara nivel C1-C2 probabil ca nici nu se uita la tine. Apoi trebuie sa aplici pentru viza, Skilled immigrant worker parca se cheama. Poti intra pe site-ul ambasadei americane pentru mai multe informatii legate de viza.

In UK ajungi mai usor, cel putin pana anul viitor cand o sa iasa din UE. Nu-ti trebuie viza. Dar inainte sa ajungi trebuie sa ai un loc unde sa stai pentru a primii NINo si pentru a putea deschide un cont in banca. Daca vrei sa mergi in Anglia as recomanda o agentie de recrutari, deoarece o sa ai locul de munca asigurat.