| Ana670maria a întrebat:

Buna! Sunt intr-o mare dilema si am mare nevoie de un sfat! Nu mai e mult si deja trebuie sa aleg o facultate la care vreau sa merg, dar am doua mari optiuni si nu ma pot hotarî pentru ca ambele m-ar pasiona extrem de mult, intrebarea este: Facultatea de management sau facultatea de informatica? Ideea este ca urasc matematica, dar sunt extrem de sigura ca m-as putea descurca daca m-as stradui, plus ca se spune ca meseriile in domeniul IT,, nu au moarte", in schimb, m-as putea vedea si ceva in management, dar nu sunt destul de sigura ca va mai fi la fel de,, la moda" si la fel de cautata aceasta meserie peste cativa ani. Mai este si faptul ca am auzit ca in IT sunt extrem de bine platiti oamenii. Ideea este ca ambele facultati, dar si urmarile lor mi-ar placea extrem de mult. Vreun sfat care m-ar putea ajuta?

2 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Daca nu iti place informatica si daca nu esti cu adevarat pasionata de asta nu te duce acolo. Da, suna atractiv, insa nu cred ca vrei sa fii un alt programator de duzina, cum se mai spune. Cat despre management nu cred ca are un sfarsit.
Eu spun sa alegi ce iti place mai mult. Daca esti pasionata de ambele domenii le poti combina. (oarecum)

| gratargratar a răspuns:

Si facultatea de management este profitabila, daca acumulezi cunostinte destule, si daca stii foarte bine engleza - in eventualitatea in care poti lucra la o multinationala.
Momentan insa, domeniul informtic merge foarte bine, si salariile sunt foarte bune. Programare poti invata si de pe internet, daca-ti dai silinta, dar diploma constituie un plus.

Nu e vorba de multa matematica in programare (eu am facut ceva programare la nivel de amator, iar matematica era elementara), dar in schimb o sa fie anumite discipline care o sa-ti dea batai de cap. Cred ca in prezent cel mai utilizat limbaj este C++, cu care poti face o gramada de lucruri. Mai adaugi si altele peste, si faci o chestie faina.

In sfarsit, eu iti recomand sa te duci pe informatica. Management poti face dupa aceea la un masterat.