| Andreeaioan115 a întrebat:

Bună,sunt intr-o situație critica cu facultatea de psihologie, nu sunt admisă la nici un examen (5 examene), am foarte multe atestestari neterminate, ce sa fac? Oare sa cer sa ma exmatriculeze? Simt ca nu îmi merge bine in nimic.Dau funda.

Răspuns Câştigător
| RainbowD a răspuns:

Salut. Eu iti recomand sa te pui pe invatat, iar intr-un final, vei lua si examenele.
Uite, iti zic cazul meu. In anul 2 de facultate, am reusit sa am 7 restante. Doar la engleza am reusit sa iau examenul. Evident, nu am reusit sa trec toate examenele in sesiunea de restante, dar m-am pus pe invatat si pana la inceputul anului 3, am fost cu examenele la zi.

Cu totii mai avem esecuri. Important este sa invatam din ele si sa merge mai departe. Daca iti place ceea ce faci, eu iti recomand sa continui cu facultatea. Dar, vorba aia, pofta vine mancand.
Sincer sa fiu, nici mie nu mi-a placut ingineria electrica (am terminat acum 3 ani), dar am prins gustul pe parcurs. Dar, asta a fost cazul meu.

Daca chiar nu vrei sa mai mergi la facultate, eu iti recomand sa iti ingheti anul. Iei o pauza si te reapuci cand consideri tu ca vrei. Sau, poti incerca alta specializare, evident, daca iti doresti sa faci altceva. Pana la urma totul depinde doar de tine.

Toate cele bune si nu in ultimul rand, sarbatori fericite alaturi de cei dragi! happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare, dar nu ne intreba pe noi ce sa faci, ca ai avut 1 singur lucru de facut de cand ai intrat la facultate: sa INVETI, iar acest lucru l-ai ignorat complet odata ce ai ajuns in situatia sa nu fiia dmisa la nici un examen (wow, asa ceva nu am vazut inca in viata mea). De ce atata indolenta?
Din pacate, nimeni de pe fata pamantului nu poate sa invete pentru tine si sa mearag la examene in locul tau. Aici este capabila sa inveti, mergi la examene si le iei.
Iar daca nu esti capabila, renunti la facultate si iti iei de munca, ceva pentru nivelul tau.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu mai exista sansa sa le dai iar, si implicit sa le iei daca inveti mai mult?

Noi suntem aici sa te sustinem ^_^

| Lioana a răspuns:

Pregateste-te pentru restante.

| Lukasssz a răspuns:

Ori inveti sa iei restantele ori abandonezi, simplu.

| troleibuz a răspuns:

Retrage-te. Ce sens are ce faci tu?

| Anuket a răspuns:

Ești la buget/taxă? Te pregătești pentru restanță. Te pregătești pe semestrul II să iei toate examenele. Dacă nu funcționează, soliciți retragerea la secretariat.