| andadiana a întrebat:

Sunt la facultatea de farmacie și uneori ma gândesc ca îmi doresc mai mult decât sa devin o simpla farmacista. As dori sa merg in cercetare însă nu știu in ce consta mai exact acest lucru. Îmi puteti spune toate tipurile de cercetare? Ce scoala mai trebuie sa urmez după facultate? Care ar fi salariul? Cât de greu se ajunge in acest domeniu? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai putea merge mai departe pe laborator farmaceutic. Se câștigă bine și nu esti la vanzare. După ce termini facultatea, urmezi rezidentiatul pe specializarea asta.
Orice ai fi, e important sa te simti bine la lucru, sa fii in mediul tau si sa ti câștigi banii pe merit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este rău să devii „o simplă farmacistă", dar o farmacistă „profesionistă"! Dacă ai pasiune (care este mai sus decât câștigul material) și vrei să lucrezi în cercetare, nimic mai simplu: Însușește-ți la maximum cunoștințele predate de către profesori și apoi trebuie să-ți dai doctoratul în farmacie. Totul este ușor dacă ai pasiune și voință. Asta este calea spre cercetare sau cum s-ar spune popular: pofta vine mâncând! Nu vei ajunge la un salariu „frumușel". Nu prea există compatibilitate între cercetare și partea pecuniară. Succes la studiu!