| AndreeaM303 a întrebat:

Sunt la fillologie si m-am hotarat sa dau la Facultatea de Litere, deoarece sunt pasionata de limba romana si engleza si consider ca ma descurc destul de bine.Am nevoie de niste pareri si as prefera ca raspunsurile sa vina din partea unor studenti care urmeaza facultatea sau din partea unor persoane care au cunostinte.Va multumesc anticipat! Ofer FUNDA celui mai elaborat raspuns.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pai ce vrei sa ti se spuna? Daca esti pasionata de romana mergi acolo, e rar sa poti face o meserie dintr-o pasiune. Chiar daca par limitate posibilitatile de dupa facultate, atunci cand esti pasionat reusesti sa realizezi lucruri importante acolo unde altii poate de-abia respira. Daca ai face altceva ai fi fericita? Mergi linistita, o sa gasesti si alte persoane cu aceeasi pasiune, poti merge la cercuri literare, cunosti oameni in domeniu, si chiar daca te faci profa dupa facultate e destul de bine, romana este o materie la care mereu s-au facut si se vor face meditatii. Succes!

| AndreeaM303 explică (pentru mixxjim):

M-am exprimat si eu prost. Voiam sa mi se spuna cum este.Usor/greu, interesant/plictisitor? Scuzele mele.

4 răspunsuri:
| Generalul a răspuns:

Totul bine si frumos, numai ca trebuie sa te gandesti bine ce ai vrea sa faci dupa ce termini facultatea. Literele iti ofera un domeniu limitat de activitate, de obicei limitat la cadru didactic sau la un birou de traduceri. Ai putea incerca totusi sa studiezi acolo o limba mai exotica, pentru care mereu va fi cerere pe piata, plus ca vei avea posibilitatea de a calatori in acele tari daca vei lucra pentru o multinationala ce are afaceri acolo de exemplu.

| taviyamato2 a răspuns:

Eu as alege o facultate de limbi straine, daca vrei sa faci bani frumosi... pana si in call centere salariile sunt mari si frumoase big grin

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Poti sa dai la faculattea de litewre daca esti pasionata de lb romana