| GuitarHero_4036 a întrebat:

Sunt la liceu la profilul bio -chimie... mi-am dat seama ca nu am ales profilul corect. As dori sa ma mut la filologie... In opinia voastra merita sa ma mut? si daca da, care sunt avantajele si din ce dau bacu la sf clasei a 12-a? Thanks.

6 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Sigur, nu vrei sa te faci medic sau farmacist? daca nu, atunci nu mai are rost sa stai la acest profil.alegeti un profil dupa ce meserie vrei sa urmezi(daca ai prieteni la filo nu te lasa inselat ca e mai bine acolo sau ca vrei si tu aceeasi meserie datorita prietenilor.la filo vei da din:rom isto /geogra, fanca/engleza. TU DECIZI!

| byka23 a răspuns:

Daca te intorci din drum nu o sa-ti mearga bine. ramai aici si o sa ma pomenesti.chimia iti poate fi de mare folos la facultate sau chiar sa faci o cariera pe cand filologia nu.bafta.

| lorycykcl a răspuns:

Marie si Marioara
Am terminat profil SN adica bio-chimie si sunt foarte multumita, de aici poti sa te duci mai departe unde vrei tu, faci si obiecte ce tin de real (mate, fizica, chimie, biologie s. a), dar si de uman (istorie, geografie, romana)(am invatat de toate si nu-mi pare rau). Am dat bacul la romana, mate si un obiect de specializare la alegere (chimie/biologie/fizica), bine si romana oral, o limba straina si competente digitale. Prietenul meu a terminat filologie si aici faci romana, istorie, geografie, latina, 2 limbi straine (pe care le faci oriunde da aici le studiezi mai in bine daca ai profesori buni) s. a. m. d. adica tot ce tine de uman. Si dai bacul la romana, istorie/geografie si o limba straina, iar la probele de bac din timpul anului dai tot ca la bio-chimie (romana oral, o limba straina si competente digitale). Acu depinde ce iti place mai mult si ce vrei sa urmezi pe viitor. Aaa si daca tu crezi ca la filologie e mai usor nu te lasa inselat ai foarte mult de invatat si la bio-chimie e la fel (numai ca matematica nu trebuie s-o tocesti ca anii la istorie laughing).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duci la filologie o sa iti dai seama mai tarziu ca ai facut cea mai mare greseala a ta si iti vei dori sa te impusti, mai bine ramai la bio-chimie e mult mai de folos. Eu am inceput sa fac meditatii la chimie in clasa a 11 a (eram filologie) si de acolo am invatat o gramada de lucruri utile, nu rahaturi in ploaie ce se fac la filologie cu istoria p*lii mai bine ramai la profilul care esti. FILOLOGIA= NICI UN VIITOR!

| Melilith a răspuns:

Bineinteles ca ii mai avantajos sa fi la profil de filologie, mai ales pe timpul acesta in care aproape nimeni nu ii in stare sa lege 2 cuvine! Avantajul cel mai mare esti ca din clasa a 11`a scapi de matematica/fizic/chimie si din cate am inteles si biologie.
Bacul il vei da din romana, evident, istorie si la alegere dintre logica/filozofie/psihologie si mai era ceva dar imi sare! Sper sa te ajute raspunsul meu!

| GuitarHero_4036 explică:

Nu cred ca are rost sa aleg un raspuns castigator pentru ca toate sunt folositoare desi contradictorii, toate au un sambure de adevar. Precizez faptul ca in viitor vreau sa intru la politie... la Campina sau la Bucuresti happy. As dori sa ma mut si datorita faptului ca nu ma ajuta cu nimic chimia, fizica, matematica. Examenele se dau din romana si engleza, si nici mai departe nu imi vor folosi materiile de mai sus. Astept din nou opinii, probabil mult mai clare dupa precizarea facuta... Thanks