| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu si vreau sa dau la Școala de Agenți de Poliție Câmpina sau, daca reușesc, la Academia de Poliție. Părinții mei doresc să dau la o facultate din alt domeniu (ex:Medicină, Farmacie). Consider că meseria de polițist este cea care mi se potrivește cel mai bine. Ei spun că o sa ajung un "nimeni" cu Școala de la Câmpina. Cum sa ii conving? Ce sfaturi îmi dați?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu sa-i convingi, ca nu merg ei sa dea examen in locul au, deci nu au cum sa decida in locul tau.
Am un singur sfat sa-ti dau: mergi si implineste-ti visul fara sa accepti ce vor parintii, pentru ca ca viata ta iti apartine tie, nu lor.
Vorbesc in cunostinta de cauza, impinsa de parinti sa fac o facultate care nu mi-a placut si pe care nu am profesat-o niciodata, dar nu am avut curaj sa-mi contrazic parintii la acel moment si am regretat nespus, deoarece am pierdut atatia ani, inutil. Am luat-o de la capat imediat cum am realizat ca meseria aia nu imi place si m-am reprofilat imediat.
Timpul a dovedit ca am luat o decizie buna, azi inca profesez si sunt foarte multumita, cu profesia aleasa.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Cu Școala de la Câmpina ajungi subofițer (cam subțire statut social)