| Obreja_Narcisa_1996 a întrebat:

Sunt Narcisa, si tocmai ce sunt boboaca la profilul de stiinte-sociale. La acest profil am vrut, pt ca am inteles ca se bazeaza pe istorie-geografie. Mai departe as vrea sa fiu profesoara de istorie-geografie. M-am documentat, am vazut ca trebuie sa fac o facultate in domeniu. Cum ar fi Facultatea de Istorie si Geografie din Suceava. Aceasta este una buna? După ce urmez studiile aici, pot sa dau examenele pentru a intra profesoara pe un post? Astept un raspuns detaliat, dau funda. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| eluveitie13 a răspuns:

Părerea mea este ca ar trebui sa te axezi pe unul din domenii si daca iti plac asa de mult nu te limita la doar un amărât de profesor. Daca depui efort si iti place ceea ce faci poti sa ajungi undeva mai sus, gen profesor universitar dar e mult de muncă. Universitatea din Suceava nu e locul pe care l-aș alege, cel puțin eu. Si încă un sfat: Esti abia a IX-a, acum încep sa ti se deschida orizonturile, pana sa ajungi la o facultate iti mai schimbi de câteva ori opțiunile. Tine-te de carte si toate vin pe parcurs. Have fun si bucura-te de perioada din liceu, e cea mai tarewinking