| anonim_4396 a întrebat:

Sunt persoane pe aici care lucreaza sau au lucrat tura a treia (de noaptea)? Cum a fost? Cate ore v-ati odihnit dupa pentru a merge a doua zi iar de noaptea?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Prietenu meu are și 2 ture așa. De obicei când iese din prima tură de noapte stă până la 9 dimineața că nu poate să adormă și doarme până la 1. de multe ori se pune la somn la 5-6 după-masa înainte să intre în tura de noapte ca să reziste mai bine. când iese din a 2-a tură, se trezește pe la 1-2, uneori doarme și până la 3-4. la el e nașăpa că i se schimbă tura din 2 în 2 zile, nu se obișnuiește bine organismu cu-n program că deja treci la altul...

| Liviu a răspuns:

Nu am inteles niciodata de ce e legal schimbu 3.Sa faci toata saptamana schimbu 3 e un chin.Nu pot intelege, realiza de ce dracu ar trebui sa lucrez noapte de noapte, adica mi se pare prostesc, asta e opinia mea.Am fugit ca dracu de tamaie de noapte de noapte la lucru, nu am suportat niciodata fabricile care impun schimbu 3, schimbu 2, si etc.Noaptea e facuta sa dormi, nu sa o pierzi.Eu lucrez la paza, am acceptat programu cu bratele deschise.Dar nu lucrez noapte de noapte, asta a fost mereu ceea ce am apreciat la paza.Foarte rar, prin schimb de tura cand se intampla sa moara cineva, bagi 2 nopti una dupa alta.Cat despre ce spui tu cu odihna...e jale, mai mult de 3 4 5 ore maxim 6 ore nu poti dormi ziua.Eu dorm undeva de la 8 pana pe la...11 12.Si ma simt putin obosit cand ma scol.La 24 de ore cand veneam dimineata, vai de capu meu, ma trezeam pe la 3 4

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Este program 24/48. Mergi doua zile de noaptea timp de 12 ore si urmatoarele doua zile stai acasa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din experiența personală nu pot vorbi, dar unii spun că e mult mai lejer să lucrezi pe tură de noapte, fiindcă, pe de o parte, nu ești supravegheat de șefi, ca in timpul zilei.
Va fi greu la inceput, te gândești că e un job temporar și nu unul cu contract pe viață, de unde să nu mai poți pleca. happy
Cu somnul in timpul zilei, te vei obisnui, dormi cât e necesar fără să pui alarma ceasului să sune, până la urmă iti vei face singur un program de somn, fiindcă nu poți adormi forțat, nici dacă îți impui asta, dacă organismul refuză. Spor la lucru si sucess acolo unde esti...

| aditimus a răspuns:

Primi ani daca ajungeam la 7 acasa pana pe la 8 nu adormeam dar apoi 8-9 ore dormeam.
Pe masura ce au trecut anii dormeam doar 6 ore si eram odihnit.

| JicaContra a răspuns:

Pai ai trei "solutii"
1. renunti la job-ul ala si te duci la unul fara ture de noapte
2. te duci NUMAI la tura de noapte si iti faci viata organizata asa
3. esti... DIN ALA, care doarme oricand, sta treaz oricand, etc.
am un prieten care e asa, sta noaptea pana la 4, a doua zi la 9 e la treaba in oras, apoi se culca la 1 ziua doarme 3-4h si apoi se culca la ora la care trebuie si isi reia ritmul normal, si face din astea oricand

eu NU sunt din ala, daca nu dorm imi vine sa ma arunc de la etaj de cat de rau ma simt, daca as avea tura de noapte, mi-as cauta alt job

| RKBlue a răspuns:

Tatal meu a lucrat o vreme si tura a 3-a. De obicei dormea cam 8 ore, insa uneori nu ii venea somnul de la prea multa oboseala.

| JustStitch a răspuns:

Eu o dată pe lună lucrez și schimbul 3, este obositor, ziua nu pot să dorm, cât aș încerca sa stau in pat si sa dorm nu pot. Mai mult de 2 ore nu puteam dormi.