| Ramona1922 a întrebat:

Buna, sunt sanse sa ajungi profesor in strainatate? As vrea sa ma axez pe franceza si inca o limba. Care sunt pasii?

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Facultatea de litere.

| RoCkKiD a răspuns:

Buna Ramona,

Depinde unde vrei sa ajungi profesor si cel fel de profesor (presupun ca de limbi straine).

Ideea este ca in primul rand trebuie sa vorbesti limba tarii respective foarte bine iar apoi tii trebuie certificari internationale (pe langa facultate) pentru limbile care el predai chestii care vor costa extra.

In general e dificil sa prinzi posturi pentru ca prin tarile unde se plateste bine prefera ca profesorii sa fie nativi in limba pe care o predau.

Exista agentii internationale de recrutare si cred ca de acolo ar trebui sa incepi, sa vezi care sunt conditiile si care sunt salariile la care poti sa te astepti.

| ChawChaw a răspuns:

Litere,dai la Litere