| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Sunt sigura ca nu sunt singura persoana in situatia asta, dar dupa ceva timp in campul muncii chiar mi-am dat seama cat de mintiti am fost de mici.
Eu am avut dintotdeauna vocatii umaniste. Psihologie, filosofie, arte, limbi straine, etc.
Ca si facultate, am urmat litere in orasul natal (Suceava) datorita starii materiale. In comparatie cu altii, nu am avut "norocul" ca parintii sa ma intretina in facultate. Nu regret lucrul asta.
Ca si abilitati si cunostinte, nu ma pot lauda cu lucruri prea cerute pe piata muncii. Stiu sa desenez, ceva fotografie, operare de baza pe calculator si limba engleza la perfectie. Din ce am vazut, astea nu se cauta mai deloc (cu exceptia ideii de profesor, care mie imi displace cu desavarsire si sunt nici acolo posturi cu carul).
Efectiv, unde ma duc, se cere alta limba fata de engleza. Cel mai scarbita am ramas de propriul job unde, da, limba engleza e baza dar multi din cei angajati acolo vorbesc o engleza de balta si mai sunt si incompetenti in organizare si procedurile de lucru.
Am ramas de-a dreptul scarbita de faptul ca faci facultate ani la rand si ajungi sa muncesti tot pe salariul minim pe economie si nu se recunoaste deloc calitatea.
Stiu ca acum cu pandemia absolut totul a fost intors cu susul in jos si clar nu am pretentii la cine stie ce cariere glorioase, dar intrebarea mea e: chiar a ajuns ca limba engleza sa nu mai conteze deloc?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Puteai usor sa obtii permisul de autobuz D cu liceul terminat sau fara el nu conta si aveai salariu de 1000€ sau tot cu liceul terminat (e nevoie) faceai un curs oferit de CFR si erai mecanic pe locomotiva salariu 1000 - 1500€ pe luna aia da meserie misto

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contează f mult. Trebuie sa stii unde sa cauti.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, nu prea e necesara limba engleza la nivelul incepator/mediu.

Poate fi insa un avantaj in vanzari sau marketing.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Patronii au nevoie de oameni, nu conteaza asa mult ca nu stiu englezala perfectie sau sunt incompetenti, oameni cat mai multi sa fie. Daca sunt si prosti, cu atat mai bine, ca se pot impune ei si pot sa ii prosteasca. Daca faci facultate nu inseamna ca o sa si lucrezi in domeniu. Nu iti garanteaza nimeni ca dupa absolvire o sa te caute cineva sa te angajeze. Ai mentionat ca iti place fotografia. Poti face ceva misto cu asta. Fa un curs ca sa ai o diploma la mana si mergi si fa poze pe la evenimente, evident, avand o mica firma. Ai castiga foarte bine si ai putea sa scapi si de jobul pe care il ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba conteaza!
Eu am cautat acum doi ani un traducator pentru cartea mea si am ramas uluit de tarife (ex. 7 centi/ cuvant).
In afara de tarifele mari, pot sa-ti spun ca toti erau foarte ocupati si puteau sa preia proiectul abia peste 1 an.
Deci... trage singura concluziile.

| oz_1736 a răspuns:

Limba engleza este aproape obligatorie, de asta s-a depreciat. Nu este ceva iesit din comun sa o stii. Calitatea a ramas doar un cuvant

| TheRealFantasy a răspuns:

E foarte cautat in continuare limba engleza mai ales daca vorbesti bine, nivel B2 sau mai bine e cautat, acum mai depinde si de angajator.
De obicei firmele private care platesc bine sunt mari si au un renume deci si fonduri mult mai mari decat firme mici, no-name.
Problema principala e ca nu toate platesc ok si chiar daca au bani nu inseamna ca sunt si corecti; e clar de la inceput daca sunt tepari sau (cerinte angajare, interviu, etc.) si fiind privat inseamna ca in situatii cum a fost cu virusul asta cam stagneaza tot...
La stat ai anumite avantaje daca reusesti sa prinzi un job bun dar cerintele sunt fie mai mari fie pile...

CoRoDa08 a dat un sfat bun, nu ai neaparat nevoie de facultate ca sa iti mearga bine in viata, normal e sa ai un punct de plecare, o baza si sa cresti de acolo... facultatea e mai mult un suport care sa te ajute sa avansezi nu prima chestie pe care o faci mai ales cu venituri slabe; am facut asta si am renuntat din cauza stresului si problemelor financiare, cu un job decent poti strange bani treptat si facultate poti face oricand, take it easy happy

| DanaDaniellllla a răspuns:

Schimba orașul și ieși din zona de confort și așa îți vei schimba și viața. Limba engleză nu mai este considerată demult o limbă străină, iar angajatorii caută și o altă competență lingvistică. Asta este realitatea.

| mariusdaniel112 a răspuns:

Te-ai gandit sa pleci din ro?