| AuricaMircica155 a întrebat:

Sunt sigura ca sunt persoane de varsta mea care se regasesc in situatia mea.
Am dat la ASE,sunt primul an,dar simt ca nu e ce vreau eu, nu imi place deloc. Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa-mi dezamagesc familia ca am dat la o facultate si sa ma las de ea...M-as apuca de alta la anul si as continua si Ase-ul sa nu ma las de el... Ce sfaturi imi dati? Cei care au trecut prin asta

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Robert2580 a răspuns:

Eu am patit ceva de genul, am intrat la o facultate de electronica, cumva fortat de mediu si de niste probleme sociale(nu intru in detalii), cumva mi-a placut ceea ce scria pe brosura de la electronica, dar cumva parca voiam biologie, find si profil de stiinte si avand si o oarecare pasiune pentru biologie, diferanta de pe pliant am simtit-o in primul semestru care a fost asa si asa am vazut ca nu e de mine, nu imi placea deloc ceea ce invatam, m-am gandit sa renunt si asa am si facut, am renuntat la electronica si m-am inscris la biologie, unde si sunt acum anul 1 si imi place foarte mult.Ideea e ca daca crezi ca nu e de tine si nu iti place, o sa ajungi sa faci ceva obligat fara sa iti placa deloc, iar mai apoi te vei gandi daca m-as fi dus acolo sau dincolo, sfatul meu e sa vorbestii cu parintii tai prima oara, sa le spui ca nu iti place si nu e pentru tine, dar atunci cand vei vorbi despre asta sa le oferi o alternativa, o alta faculatete. A si daca o sa renunti unul dintre anii de facultate ii vei face la taxa. Eu iti recomand sa faci ceea ce iti place si sa incerci sa vorbesti cu ai tai liber subiectul si sa le explici situatia prima oara. Daca faci ceva cumva fortat fara nici o placere, fara nici o dedicare sau pasiune nu prea iese nimic. Iti urez succes!