| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt studenta in anul 4 la Farmacie.Credeti ca merita sa dau rezidentiatul sau sa ma axez pe domeniul vanzarilor? Ce inseamna mai exact rezidentiatul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Buna! Eu sunt studenta la Farmacie în anul 3. Recunosc că mi-a trecut prin cap varianta asta. Din câte am aflat, lucrurile stau cam așa: dai examenul de rezidențiat, apoi, in funcție de nota, ești repartizată într-un centru universitar (poate sa nu fie același unde ai făcut școala). Faci 3 ani stagii, timp in care ești plătită, apoi aștepți să de scoată un post. Aici e marea problema, pentru că spitalele pur și simplu nu spun că au posturi libere, pentru a fi ocupate de rude/cunoștințe. O alta problema: ca lucru vei avea o condica unde vei însemna ce dai zilnic la fiecare secție și cam atât. Nu e cine știe ce de lucru și salariile sunt foarte mari în comparație cu farmacia de circuit deschis. O colega mi-a zis că nu e rentabil, pentru că uiți tot ce ai învățat, pur și simplu eliberezi ce se cere. Dar multi aleg varianta asta datorita muncii ușoare și a salariului. Degeaba faci rezidențiat și apoi te angajezi in farmacia comunitară, nu primești niciun fel de bonus. Rezidențiatul e doar pentru spital. Acuma am auzit că este la farmacie generala, clinica, cosmetica și laborator. Deci sunt ceva variante. Eu una îmi doresc să lucrez într-o farmacie de circuit deschis unde se prepara, nu cred că rezidențiatul e pentru mine happy

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicina și farmacia sunt domenii complexe și necesită foarte multă aprofundare, ca să devii un bun profesionist. De aceea s-a instituit rezidențiatul. Astfel dacă vei da rezidențiatul nivelul dtale de expertiză profesioanală crește și poți aborda mai ușor alte profesii înfară de cea în vânzări, de exemplu farmacologia, și să poți lucra în industria framaceutică, în cercetare. Este o perioadă de evoluție rapidă și în domeniul medical și farmaceutic, datorită noilor provocări ale bolilor civilizației, obezitate, bolile cardiovasculare, cancer. Astfel, dacă devii specialist cu rezidențiat, vei avea șansa să partici la aceasta nouă evoluție a știnței. Să lucrezi în vânzări în farmacie este o muncă meritorie în sine, căci de multe ori farmacistul ia locul medicului.
Dar este o muncă monotonă de rutină, cu puțină mobilitate. Astfel, dacă nu ai obligații familiale, dacă ai încă energia să mai înveți trei ani, dacă reușești la examen, go. Astfel mai ai câțiva ani frumoși de libertate. Să stai apoi la ghișeul unei farmacii, mai a apoi toată viața.