| Pufarina23 a întrebat:

Sunt studenta la ASE anul 1 ifr. Nu am fost absolut deloc la facultate pana acum și nici la sesiune nu am participat din cauza unor probleme de sănătate. Mai pot recupera cumva perioada pierdută sau trebuie sa repet anul?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce varsta ai? Sănătate multă!

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Depinde de politica fiecarei universitati in parte, dar ma indoiesc ca in conditiile prezentate de tine mai esti studenta propriu zis in respectiva unitate de studii. Din moment ce nu ai participat activ la nici un curs, seminar, laborator, nu ai sustinut un proiect/referat/lucrare/testare si mai mult decat atat nu ai fost prezenta nici in sesiune atunci e cam gata, pentru ca nu indeplinesti numarul de credite necesar pentru a putea trece anul. Daca ai pierdut si perioada de restante(asta in cazul in care se sustine si in iarna) atunci esti cauza pierduta din punctul asta de vedere, teoretic din moment ce nu te-a vazut nimeni la ochi pe la vreun curs si ai fost practic absenta e imposibil sa continui ceva ce practic nici n-ai inceput. Problema se pune si in felul urmator: facultatea nu tine cont de problemele de sanatate pe care le ai, nu merge pe baza de scutire, de motivare, acolo fie esti fie nu. Eu te sfatuiesc sa mergi totusi pana la facultate sa vezi care e situatia ta si daca mai e vreo sansa fara sa repeti anul, in caz contrar iti ridici dosarul si astepti sa te inscrii din nou anul viitor. Succes si sanatate multa iti doresc!