| ioana03xy a întrebat:

Buna! Sunt ultimul am la postliceală de asistenți medicali, datorită virusului nu am făcut practica deloc ultimii 2 ani. Îmi e foarte frica sa ma angajez într-un spital deoarece nu știu nimic și nu vreau sa risc viața oamenilor.
Am in plan sa ma angajez ca asistenta la un cabinet stomatologic, dar acum salariul nu este foarte "de ajutor" (vreau sa ma mut, sa dau de permis, etc). Ce părere aveți și ce sfaturi îmi puteți da?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme ca nu te vor pune sa pui perfuzii sau sa faci operatiuni medicale secifice, te vor pune la lucruri simple dar mai putin placute: sa cureti o rana si sa o pansezi, sa speli bolnavul, sa mais crii hartii, sa organizezi medicamenetele si sa le duci pacientilor samd.
In ce priveste permsiul de conducere, da-i pace acum, ca fara munca oricum nu-ti foloseste la nimic, sa ai masina si sa o tii in fata blocului doar ca sa o stergi de praf, ca bani de asigurare si benzina nu ai.
Toate la timpul lor!
Fa aplicatii de angajare si mergi la interviuri, ca este cerinta destul de mare, de asistente medicale. Succes!

| Eireann a răspuns:

Asistentii de stomatolgie de obicei termina postliceala sau facultatea de asistenta dentara, e o sectie separata, asa cum medicina generala si medicina dentara sunt separate.
Daca ajungi in spital de obicei asistentul sef de pe sectie te pune in ture cu o asistenta cu experienta, sa te invete si sa iti arate ce si cum se face pe sectie. Profita cat poti, vezi ce face ea si apoi o rogi sa te lase pe tine dar sa te supravegheze.

| Frank51 a răspuns:

Crezi ca face cineva practică sau ajută cu ceva practica din facultate? Meseria se învață doar de la cineva cu experiență, adică la fața locului. Orice facultate termini vei fi angajat și învățat ce ai de făcut în cele 3 luni de probă, timp în care îți pui în practică toate cunoștințele teoretice.