| Vasile_Anca_1999 a întrebat:

Știe cineva dacă la Facultateatru de Chimie materia se ia de la 0?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Adica de la tabelul lui Mendeleev? Sincer nu cred! Eu am facut Fizica si nu-mi aduc aminte sa fi inceput cu principiul inertiei.

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru JackR):

Mă refer la începutul chimie organice...Cel puțin la Politehnica, informatica se ia de la 0

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

La facultatea de Matematică începi de la 1+1=2?

Facultatea este o instituție de învățământ SUPERIOR. Adică nu începe de la zero, ci se ocupă cu studiul avansat al unor materii cu care trebuie să fii deja mai mult decât familiarizat.

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru johnnny123):

Hahaha. Evident ca nu mă refeream la ăsta. Poate ar trebui sa te informezi și sa aflii ca la Politehnica, informatica se ia de la 0. Din acest motiv am întrecător dacă la CHIMIE se respectawinking

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru Vasile_Anca_1999):

Întrebat *

| johnnny123 a răspuns (pentru Vasile_Anca_1999):

Studiul chimiei începe în clasa a 7-a, deci când ajungi la facultate ai 6 ani de chimie în spate. În aceste condiții, mi se pare absurdă întrebarea dacă "se ia de la zero".

Informatica este o situație diferită, pentru că este o materie studiată numai la o categorie restrânsă de profiluri.

Deci poate că tu ar trebui să te mai informezi.

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru johnnny123):

La medicina chimia se ia de la aproape 0 ( valențe), mi se pare normal sa întreb. Or fi 6 ani, dar materia se uita. Nu îmi spune ca mai reții mare parte din clasa a 7-a, Îți amintești VAG. Mă interesa dacă se mai trece prin materie.