| Amaliasorina a întrebat:

Bună! Știe cineva după ce termini facultatea specializata în it cum te poți angaja ca IT pentru că nu prea știu sunt clasa a 8a și vreau să urmez liceul apoi facultate și nu știu după ce termin facultatea trebuie să mă duc eu să mă înscriu la o firma de it, sau cum că nu înțleg.Dau funda la răspunsul corect!
PS:Făra glume sunt doar un copil!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce termini o facultate, indiferent ca-i de It sau orice ar fi trebuie sa iti faci un CV si sa-l trimiti lacat mai multe firme de recrutare a fortei de munca, ori sa cauti pe internet formuri cu joburi si sa trimiti aplicatie la diverse joburi online, ca-i impsoibil sa te duci tu sa te inscrii la o firma, acest lucru nu se mai face de peste 30 de ani.

Acum este competitie acerba pentru ocuparea unui post, fiind zeci si sute de candidati si numai cei mai buni sunt chemati la inverviu cu compania si din ei se selecteaza 1 sau 2 care sunt angajati.

Din pacate, facultatile din ziua de azi NU vin cu locuri de munca asigurate, asta fiind problema ta dupa ce termini facultatea sa alergi, sa cauti, sa-ti depui CV-ul la cat mai multe Companii de recrutare samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Termina tu facultatea si o sa intelegi si cum se fac angajarile.
pana atunci ai grija sa faci un liceu mate info

| mitenka a răspuns:

Prima dată îți găsești vocația. în liceu ai timp deosebit de mult să te gândești dacă-ți place sau nu IT-ul, ca nu e pentru toată lumea. recomandarea mea e sa alegi un profil mate-info, căci dacă te-ai răzgândi și ai dori să mergi pe medicină ulterior, o să-ți fie mai ușor. după ce termini liceul, te înscrii la facultate pe bază de dosar sau examen de admitere, acolo unde îți dorești. ca să ajungi să lucrezi în IT îți trebuie ceva mai mult decât facultate, îți trebuiesc proiecte realizate. o să cauți locuri de muncă ca oricine altcineva pentru ca facultatea nu garantează un loc de muncă. sfatul meu e să le iei pe rând