| Amaliasorina a întrebat:

Bună! Știe cineva la câți ani ieși arhitect sunt clasa a8a și aș vrea să continui la liceu de arhitectură și am văzut că facultatea durează 6 ani asta înseamna că pe la 24-25 de ani voi ieși arhitect. După ce termini facultatea nu mai trebuie sa faci nimic devi direct arhitect?
Mai am o întrebare dacă știe cineva eu la facultate sunt plătită pentru practica care o fac sau sunt pusă sa fac proiecte oamenilor pentru bani că nu știu sunt abia clasa a 8a.
Dau funda la răspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu esti platita pentru (practica si pentru) proiectele din facultate!
dar daca inveti bine, o sa te poti angaja inca din anul 2, la vreo firma de profil, fie de arhitectura, fie de design interior.

Am avut o colega care s-a angajat in acest mod, la o firma de design, si a ramas multi ani acolo (nu am terminat arhitectura, e vorba de inginerie industriala).

Totul e sa ai simt artistic, sa te pricepi la desen artistic si sa stapanesti bine programele de desen: Graphisoft Archicad si Autocad 2D (LT).
Daca stii Autocad, e foarte usor sa inveti Revit Architecture de exemplu, precum si alte softuri de la compania Autodesk.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

PS: nu iti fa probleme, programele acelea nu sunt extraordinar de grele, le vei putea invata la momentul potrivit.

Deocamdata fa-ti griji pentru matematica.
Pentru arhitectura trebuie sa ai geometria la degetul mic.
Atat cea 2D, cat si cea 3D.
Si sa te pricepi bine la desen.
Cat mai bine.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea dureaza 6 ani si depindene strict de varsta pe care o ai cand intri la facultate.
Evident ca NU esti platita ca tu sa inveti, dimpotriva tu platesti facultatea daca nu esti super-destepta sa ai medii numai de 9 si 10 ca sa intri la "buget".
Practica este obligatorie, facand parte din procesul de invatare si NU esti platita.

Arhitectura se bazează pe anumite reguli matematice, așa că ai nevoie de cunoștințe aprofundate în geometrie și algebră. Fie că este vorba despre calcule, estimări sau bugete, cunoștințele tale matematice sunt esențiale pentru a-ți construi o carieră în acest domeniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că nu te plătește nimeni in practica și logic că nu vei face proiecte pentru nimeni in practica.