| chocolate27 a întrebat:

Buna,TPU! Acum ceva timp am trimis un CV pentru un loc de munca de receptioner in Londra.De cateva zile am primit un e-mail in care mi-au spus ca vor sa ma asume pentru hotelul lor.Mie mi se pare o mare oportunitate pe care nu as refuza-o, dar sunt un pic sceptica avand in vedere ca in Anglia nu am mai fost niciodata.Mi-e frica sa ajung acolo si sa nu fie nimic serios...Ei totusi mi-au spus ca imi asigura biletul de avion pana acolo.Voi ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Cauti pe internet toate datele privind hotelul respectiv. Daca nu e pe net un hotel londonez, inseamna ca e varza.
2. Le ceri un pre-contract, ceva, fara jena. Nici o firma din UK care se respecta nu obiecteaza cand e vorba de drepturile salariatilor.
3. Pleci zambind la munca, daca totul e OK. Oricum va fi mai bine decat in fosta RSR.
PS. Cere si detalii de cazare preventiv, ca sa nu ai probleme cand ti-oi cauta un loc sa stai.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu as avea incredere doar daca ar fi sa fie un post de munca prin ANOFM (agentia nationala pentru ocuparea fortei de munca) fiindca aia sunt seriosi.

| chocolate27 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, oricum si eu gandesc in mare parte ca voi. Poate daca as fi fost baiat, as fi avut mai multa incredere in faptul ca nu e o teapa, dar in cazul meu...ori gasesc pe cineva care sa ma insoteasca, ori renunt de tot la ideea asta...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Deschide ochii! Ai grija, nu te încrede in orice anunt! Tu crezi ca Anglia nu e destul de mare in gasirea receptionerelor? De ce nu se duce cineva de acolo? Tu crezi ca ei nu au someri? Vezi de treabă! Anunturile ăstea sunt cu... cântec, ascund ceva. Si, tare mi-e teamă, să nu fie alt "post" decat cel de receptioneră. Eu zic sa stai pe locul tău si să nu te duci. Numai daca e prin AJOFM. Aici, cel putin, daca nu te plateste cu cat promit, macar nu pătesti nimic. Ce poti păți daca e o firmă fictiva? In cel mai rău caz, te scoate la... produs, exista atate cazuri de romance sechestrate si obligate sa se prostitueze. Faptul ca-ti asigura drumul gratis, nu miroase a bine. Plătesti tu "altfel". Vor avea ei grijă, nimic nu e gratis! Stii cum se spune: Dumnezeu sa te lumineze.Chiar ai nevoie.

| victorr_3274 a răspuns (pentru floresdemayo):

Exact asta vroiam sa spun si eu. Mare grija daca esti fata cu joburile din strainatate. Eu daca eram fata, cel putin nu ma duceam singura.

| alexandra2859 a răspuns:

Eu nu as rata o asa sansa pentru ca in Romania nu cred ca ai sa gasesti asa cevabig grin

| ExpertRO a răspuns:

Iti spun ocazii de acest gen nu cred ca vei mai avea sanse. Acolo se castiga extraordinar de mult si e o tare bogata. Eu iti recomand sa mergi, chiar daca pot exista riscuri minore, deoarece, am mai trecut si eu printr-o stare ''dinasta''.

Matuasa mea a mers in Italia si sta acolo si munceste si ii merge bine, dar in Anglia iti va fi super bine. Asculta ce spun eu, chiar daca sunt un strain pentru ca stiu ce zic.

Pa, Pa! SPer ca te-am putut ajuta...

| IlEgAlShAdOw a răspuns:

Dupa mine in ziua de azi mai ales cum se traieste in Romania n-ai cum sa refuzi o oferta de munca din alta tara...mai ales Londra unde se castiga foarte bine happy