| Ionela_6633 a întrebat:

Ajutor! Sunt confuza... Ce este patriarhul? Ce este arhiepiscopul? Ce este mitropolitul? Multumesc! Funda...:X Si vot la toate rasp.

Răspuns Câştigător
| Liviucu a răspuns:

Pe limba ta si a noastra:
- Patriarhul - presedintele ortodoxiei;
- Mitropolitul - prefectul unei anumite zone;
- Arhiepiscopul - primar, bla.

Rangurile difera.

5 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Din punct de vedere istoric, patriarhul era cel care exercita o autoritate autocratică, în calitate de pater familias, asupra întregii familii (privită în sens larg, până la gradul IV). Acest sistem de autoritate familială, în care conduc cei mai bărbații seniori, se numește Patriarhat.
Arhiepiscopul este episcopul unei dieceze (eparhii) importante din punct de vedere al dimensiunii, al istoriei sale sau al amândorura, și care se numește arhidieceză. Din punct de vedere al ordurilor sacre, arhiepiscopul este echivalent cu episcopul, dar are parte de mai multă reverență sau prestigiu. Atunci când un episcop devine arhiepiscop, el nu este consacrat în nici un alt ord sacru și nu primește nici un alt sacrament; un episcop care devine arhiepiscop este doar instalat în noua sa poziție, de obicei printr-o ceremonie în cadrul liturghiei. Atunci când un preot devine arhiepiscop, el este consacrat episcop.
În Bisericile creștine ierarhice, mitropolitul este, în mod tradițional, episcopul unei metropole, adică al unui oraș-capitală a unei provincii eclesiastice sau a unei regiuni, biserica episcopală fiind frecvent o catedrală.

| Ionela_6633 explică (pentru Gentiana):

Mersi, dar nu prea intelegbig grin

| Gentiana a răspuns (pentru Ionela_6633):

Am incercat sa te ajut.

| Ionela_6633 explică (pentru Gentiana):

Stiu si iti multumesc mult!:*