| onuticuta200312 a întrebat:

Am 10 pe linie la scoala si fiind in clasa a VI-a inca nu m-am gandit la ce liceu si la ce profil sa merg.Vreau un liceu din judetul SUCEAVA(de preferat din orasul SUCEAVA sau din CAMPULUNG MOLDOVENESC). Vreau un profil,ca sa pot avea bani pe viitori, pe scurt sa fie o meserie banoasa..Ma tot intreaba lumea "ce vreau sa ma fac cand o sa fiu mare" sau la ce liceu vreau sa merg si eu nu stiu ce sa raspunt! FUNDA! Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| Panteraa a răspuns:

Nu trebuie sa iti alegi profilul in functie de ce zic altii ca mai apoi o sa ajungi sa regreti ca nu ai facut ce ti-a placut. Gandeste-te bine inainte, gandeste-te ce materie/materii te atrag cel mai mult si ti se par tie interesante, fa ceea ce iti place. Oricum nu profilul liceului te scoate cu o meserie banoasa ci ceea ce stii tu sa faci cel mai bine dupa ce termini si o facultate. Ca licee foarte bune din Suceava iti recomand Colegiu National "Petru Rares" si Colegiu National "Stefan cel Mare". Sunt cele mai bune din judet. Fiind abia clasa a VI-a sunt sigura ca o sa descoperi singura pana intr-a VIII-a ce e mai bine pentru tine. Bafta pe mai departe!

| May2001 a răspuns:

Pai in principiu mai ai destul timp sa iti alegi profilul... Ar fi recomandat sa iti alegi unul undeva dupa sfarsitul clasei a VII-a, inceput de a VIII-a deoarece mai se introduc materii noi ( fizica, chimia, civica si intr-a opta latina ) care pot fi importante pentru alegerea profilului.

Profilul mate-info se bazeaza pe mate si info. Poti ajunge informatician ( mai ales daca faci intensiv info ).
La stiinte ale naturii materiile de baza sunt bio, fizica si chimia. Poti ajunge medic.
La filo -> limbi ( romana, engleza, latina, etc ) dar nu faci multa mate. Poti ajunge traducator.
La stiinte sociale -> isto, geogra, romana etc si putina mate. Poti ajunge geolog, arheolog, etc.
Mai poti face un liceu militar. Se bazeaza pe sport. Poti ajunge politist sau pilot militar...
Sau un liceu de arta-> Desen, sau muzica. Poti ajunge pictor, arhitect, etc

Ti-am dat cateva exemple... Sper sa te ajute. In privinta profilelor ( daca nu esti la liceu militar ) poti face facultatea pe orice alt profil cu conditia sa inveti in paralel. Ex: poti fi la mate-info si poti intra la UMF daca faci in particular ( paralel ) biologie...