| andreicena2 a întrebat:

Am 13 ani, trec în clasa a 7-a şi sunt din Baia-Mare. Ştiu că pare ciudat că sunt mic şi deja m-am decis ce vreau să fiu când o să fiu mare. Aş vrea să mă duc la un liceu de poliţie când termin şcoala generală. Spuneţi-mi un liceu de poliţie apropiat de Baia-Mare. Pentru că vreau să intru în trupele speciale, mascaţii SIAS (Serviciul pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale). Spuneţi-mi vă rog care sunt paşii ca să intru în SIAS şi calculaţi vă rog câţi ani o să am când o să intru în SIAS.

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu cred ca exista Liceu de Plitie in Baia Mare.Cel mai ok ar fi ca la liceu sa dai la un profil uman de filologie, pentru ca acolo faci istorie destul de multa si o sa te ajute pe cand o sa termini liceul ca sa dai la academia de politie.Acolo la academie trebuie sa stii istorie.

3 răspunsuri:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai, nu exista academia de politie la baia mare, exista la campina, la alba Iulia, si inca undeva prin tara-nu mai stiu exact, dar in mod clar nu prea aproape de baia mare, in schimb daca vrei sa dai acolo, trebuie sa muncest pentru ca dai admitere la romana si mate-separat de testarea nationala, si probele fizice, -circuit-alergare, catarare, in fine. Poti sa mergi la un liceu normal, si dupa aceea poti sa dai la politie, daca vrei sa ramai in Baia mare, daca nu...

| mixxjim a răspuns:

Licee de politie nu mai exista. Exista doar liceu militar si apoi scoli de agenti de politie sau Academia de Politie. Poti face orice fel de liceu civil si apoi sa dai admitere ori la o scoala de agenti de politie, ori la Academia de Politie. Conditiile de intrare in SIAS le poti vedea aici http://www.politiaromana.ro/SIIAS/recrutare.htm. De varsta la care o sa ajungi acolo e greu de spus, depinde daca faci scoala de agenti sau Academia de politie, depinde ce nevoi au cei de la SIAS, daca recruteaza sau nu in fiecare an.

| RMG a răspuns:

Nu exista liceu de politie doar academie cea mai buna e academia de politie alexandru ioan cuza din Bucuresti, dar exista liceu militar unde se da admitere