| Ixoleen a întrebat:

Am 14 ani si stiu ce imi doresc sa fac in viata: actorie.
Imi doresc sa fiu actrita in afara, caci in Romania nu prea sunt posibilitati (din cauza statului) si imi pare rau pentru asta.
Intrebarile mele sunt: 1. Ce filme (noi/vechi) trebuie sa vizionez pentru cultura mea in materie de filme, daca vreau ca cineva sa se uite la mine?
2. Ce actori straini celebrii (gen Brad Pitt, Angie,etc) trebuie sa,, cunosc"? (in sensul de a fi documentata bine despre ei, biografia lor)
3. In care tara ar fi avantajos sa fiu actrita? (adica in care tara sa locuiesc, sa ma mut)
Va rog sa-mi raspunda cei care sunt oarecum documentati in acest domeniu. Scuze de categorie, daca este gresita. happy
Multumesc tuturor, pup :*
P.S: Stiu ca este un vis maret si ca multi dintre voi credeti ca nu voi reusi nimic din ce mi-am propus, dar voi incerca si nu ma voi da batuta happy Multumesc :*

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. In primul rand, statul n-are nicio legatura cu industria cinematografica (care de altfel nu e tocmai la pamant asa cum crezi tu). Ca orice meserie independenta, non-bugetara, exista riscuri. Riscul principal e acela de a nu fi angajat, din varii motive. Acum se pune o intrebare, ce fel de actorie doresti sa practici? M-a amuzat intrebarea ta referitoare la cunoasterea actorilor celebrii. Nu te va ajuta cu nimic, doar daca iti propui sa studiezi performanta actoriceasca a lor. Iti recomand sa vezi cat mai multe filme pre-1970 : Citizen Kane, Casablanca, Vertigo, Breakfast at Tiffanys, Battleship Potemkin, Stalker, The 7th seal, Psycho etc. Iti vor imbogati bagajul de cunostinte in domeniu. Vorbim de o perioada in care echipa de productie+ actorii faceau toata treaba, perioada in care se juca ''pe bune''. Dintre filmele noi iti recomand in primul rand Dallas Buyers Club si genul acesta de filme de compozitie, unde actorii duc greul. Nu exista o tara in care sa fi sigur de succes (US ramane orizontul cel mai vast, asta e clar) totul tine de tine si de echipa ta. Ai neaparata nevoie de un manager/impresar si de un demo (o caseta cu tine) impresionant, care sa fie trimis in cat mai multe parti. E important sa studiezi de asemenea in domeniu, talentul nativ e foarte rar. E imperativ sa te duci la niste specialisti care sa iti spuna verde in fata daca ai talent si merita sa risti si sa continui, tocmai pentru a nu pierde apoi cativa ani degeaba urmarind un vis himeric.

| ElenaSA a răspuns:

1) E nevoie sa vizionezi cat mai multe filme, in special pe cele premiate, cu renume;
2)Pitt si Angie sunt mediatizati. Citeste cat mai mult, mai ales despre cei clasici.
3)La noi este greu sa faci cariera in actorie la un nivel inalt.

| Doηηa a răspuns:

Eu cred că visezi puțin prea departe. Așteaptă să vezi dacă reușești în România.

| Gatsby a răspuns:

Vizioneaza filme de toate genurile dar in special cele care sunt in genul tau, in care vrei sa joci si la care esti talentata. mAI BINE AI CUNOASTE REGIZORI DAR E BINE SA CUNOSTI SI ACTORI. cAUTA CARE AU CELE MAI MULTE colaborari si alege cativa. Ar fi bine sa fi actrita in America sau Franta. P.S.vei reusi!

| Ixoleen explică (pentru Gatsby):

Multumesc mult :* :*