| anonim_4396 a întrebat:

am 21 de ani si momentan lucrez in armata ca si soldat (SGP) si as vrea ca pe viitor sa ma indrept spre o meserie. Acum nu stiu ce sa aleg, as vrea o parere cam ce meserie e stabila din punct de vedere financiar si gasirea unui job. M-am gandit la electrician, măcelar sau instalator. Fără mecanic auto sau sudor. Sa fac cursuri de cateva luni sau o postliceală? DAU FUNDA.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In armata poti sa scoti permisul CE DE. Apoi te intorci la tine acasa si te angajezi pe autobuz la cravata cu ochelari de soare bine imbracat te doare in 14, merita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă continui cariera militară, ai cea mai puțină bătaie de cap și ai stabilitatea locului de muncă. Și aici te poți specializa pe o meserie. Doar că trebuie să alegi una. Dta întrebi despre șapte de o dată. Așa nu merge, vezi ce îți place, nu o alege după numele ei, vezi ce este în ea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai in armata nu poti sa te specializezi pe ceva? De exemplu bucatar - fara la misto, e chiar de viitor si sigur nu o sa inlocuiasca robotii prea curand asta. In rest, din ce ai zis tu, electrician sau instalator, garantat o sa ai de lucru cit nu poti duce.

| JusTPauL a răspuns:

Eu am făcut de instalator acum câțiva ani. Curs de 6 luni a costat vreo 700 lei parca. Mergeam la cursurio data le săptămâna. Am dat un examen teorie la final am luat aproape 8.
Trebuia sa fac și practica undeva asa ca m-am angajat la o firma de instalații, pe urma am aflat ca dacă nu plăteam cursul, firma cumva îmi plătea cursurile, nu platră firma, banii veneau de la stat, cred ca aveau și ei ceva de câștigat.
După ce am luat diploma, trebuia sa o duc la firma și asa ei erau obligați sa îmi mărească salariu. Dar după 2 săptămâni am plecat din tara. Asta era și planul meu, sa ma calific și sa prind putina experienta.
La anul ma întorc în tara și am de gând sa fac și cursul de electrician. Când m-am înscris pentru instalații, domnișoară de la birou mi-a recomandat sa merg pe electricitate, dar nu am vrut și parca mi-a părut rău că în străinătate am făcut mai mult curent decât instalații.
PS: orice meserie ai alege o sa ai de lucru la greu și pe bani destul de ok. Pe interioare pentru unu care știe meserie ia 4000+.
Fratele meu e inginer la o firma de instalații din TM, sunt vreo 50 instalatori, mulți fac peste 6000 lei pe luna.
Deci se poate și în Ro. Deja salariile sunt aliniate cu cele ale europenilor. Asta j. Cazul meseriilor nu a celor care lucrează în fabrica.
Implicate, fii dedicat si o sa faci treaba. Bafta.

| ella63 a răspuns:

Cariera militara e foarte buna