| mimimumu a întrebat:

Am câteva intrebari.

1. Ca sa devin ospătar, la ce profil de liceu trebuie sa dau? Mai trebuie sa fac cursuri după?
As vrea sa fac asta imediat după ce termin a 12-a deoarece nu vreau sa mai stau pe carca parintilor.

2.A fi ospătar,sa fie ceva asa,din care sa imi pot castiga banii, ca eu imi doresc altceva.
In timp ce lucrez pot face in paralel si o facultate?

3.Contează ce profil ai urmat la liceu? De exemplu, nu te primeste la facultatea de...na,zic si eu un exemplu, Medicina daca tu ai facut mecanică?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Când te duci la facultate contează doar sa ai diploma de bac (și cu o nota cât mai mare dacă te duci la o facultate de stat unde se intra pe baza de dosar), profilul de la liceu nu contează.
Poți sa faci curs de ospătar când vrei tu, te poți angaja și fără curs dacă ești muncitor. Poți face și facultate in același timp dar dacă alegi una cu frecventa redusă sau undeva la privat unde e mai lejer. Însă dacă vrei sa ai mai multe oportunități e de preferat sa faci una la stat.

| sierra1 a răspuns:

In timp ce lucrez pot face in paralel si o facultate? - categoric DA

Contează ce profil ai urmat la liceu? - nu, du-te și te angajezi - vezi să faci o bună impresie angajatorului. O să-ți ceară vechime, angajează-te și in vacanță

| Freya1 a răspuns:

Poti sa faci o facultate in timp ce muncesti.
Nu trebuie naparat sa ai un profil anume sa fi ospatar deoarece cred ca este prin putinele locuri de munca la care nu ai nevoie de experienta neaparat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

La turism si alimentatie poti da la la liceu sau la orice profil dar sa faci un curs de ospatar dupa.

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand pentru ospatar trebuie sa urmezi profilul de turism si alimentatie.De aici ai de ales intre ospatarie (sau poate chiar bucatar pe viitor) sau ghid turistic.In al doilea, nu conteaza ce profil ai avut tu in liceu, poti urma ce facultate doresti.Singurul avantaj daca urmezi un liceu cu acelasi profil este ca o sa iti fie mai usor din punct de vedere al cunostintelor legate de acel domeniu.Si da, poti urma o facultate in timp ce lucrezi ca ospatar deoarece programul este foarte flexibil. Dupa parerea mea este o meserie care iti intinde nervii la maxim din cauza ca stai in fata la toti prostii ca un sclav dar mna, daca tie iti place succes.