| Adelina123Adda a întrebat:

Buna tpu...am doar 14 ani,dar imi place sa ma mobilizez dinainte si sa ma gandesc la viitorul meu. Vreau sa fiu stewardesa, dar exista multe dezavantaje in aceasta profesie...eu vorbesc de cele de sanatate. Am citit un articol unde scrie ca poti face cancer de piele si de fiecare data cand te urci in avion ar fii ca si cum te-ai desumfla si te-ai umfla din nou plus ca as avea mereu acea frica ca ar putea fii ultimul meu zbor si mai este si scoala care trebuie facuta inainte de pe cheltuiala ta. Intrebarea mea este daca as fii stewardesa, dar timp doar de aprox 2-3 ani,depinde de starea mea de sanatate. dupa ce renunt ce pot sa fac? As putea sa devin ceva la birou? Sau ce poti face dupa aceea? Adica daca nu as fii stewardesa,as face direct facultatea si apoi mi-as cauta un loc de munca convenabil, dar asa ..nu stiu va rog spuneti-mi. Chiar mi-ar placea sa fiu stewardesa deoarece imi place sa calatoresc si asa nu va exista minotonie in viata mea, dar nu pot continua cu meseria aceasta toata viata pt ca afecteaza ..organismul nu este facut sa fiu la 10000 de m inaltime.dau funda multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| ashlee a răspuns:

Cunosc o fata care, in anii terminali de facultate (care nu avea legatura cu transporturile), se ducea simultan si la scoala de stewardese. Deci nu e musai sa renunti la o facultate pentru a te pregati pentru meseria de stewardesa.

Imediat dupa ce a terminat facultatea, fata respectiva a si inceput meseria. De fapt, inca din facultate, incepuse si cu orele de zbor care se fac in partea de practica.

Ce stiu despre aceasta meserie, in calitate de pasager al avioanelor (:-) ) e ca trebuie sa fii dispusa sa ai un program neregulat, zboruri pe timp de noapte.

Din perspectiva mea personala si de pasager, nu e neaparat o activitate atat de nemaipomenita pe cat s-ar crede din pricina faptului ca apuci sa zbori in diverse tari. Cum decurge aceasta activitate? La inceputul zborului, stewarzii iti prezinta niste instructiuni de zbor, dupa care, mai tarziu, servesc masa pentru pasagerii care vor sa manance/bea, se asigura ca pasagerii au centurile de siguranta puse cand trebuie, etc. Un zbor poate dura multe ore (3, 4,10, etc.), timp in care stai acolo inchis in avion.

Cred ca aceasta meserie este frumoasa numai pentru cei cu adevarat pasionati de ea, cu bune si cu rele.

Calatorii poti foarte bine sa faci si daca nu lucrezi in transportul aerian (in week-end-uri, in concedii). In ziua de azi, a devenit destul de accesibil sa calatoresti daca ai un venit cat de cat bun.

Daca iti plac musai transporturile/turismul, exista mai multe meserii posibile ce nu implica deplasari cu avionul: agent de turism,
meserii in incinta aeroportului, la companiile aeriene ca agent de check-in, de exemplu. Mai exista si Facultatea de Inginerie Aerospatiala (la Universitatea Politehnica) care pregateste ingineri.

Imi place expresia ta "sa ma mobilizez dinainte si sa ma gandesc la viitorul meu". Buna idee. :-)

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu de unde ai auzit de treaba cu problemele de santate, dar eu nu am auzit nici piloti nici stewardese sa se planga de asa ceva... oricum in 2-3 ani abia o sa capeti experienta, probabil pana atunci o sa zbori doar pe curse interne, sau curse scurte, o cariera nu o faci in 2 ani, plus munca de specializarea nu cred ca merita pentru atat si apoi sa o iei de la capat cu toata viata

| MediaMaxRO a răspuns:

Din punct de vedere al sanatatii, da, exista cateva probleme. E vorba de radiatiile din avion la care esti expusa, nu trebuie sa urmezi persoane care spun "n-am auzit pe nimeni sa moara din asta, deci nu e periculos". Radiatiile alea exista si iti fac foarte mult rau. Dar, si alte job-uri iti fac rau, inclusiv munca la birou cate 8-9 ore pe zi fara sa te ridici, sedentarismul provoaca multe boli.
Dar, sunt si avantaje, ca stewardeza ai posibilitatea sa calatoresti, daca iti place acest lucru, plus ca se plateste foarte bine. Nu trebuie sa fii un geniu pentru a ajunge stewardeza dar trebuie sa ai noroc. Poti strange bani o perioada (asta daca ajungi stewardeza) si ulterior sa te axezi pe altceva.