| anonim_4396 a întrebat:

Am doar aproape 13 ani, insa stiu inca de la 9 ca imi doresc din toata fiinta sa devin arhitect. Eu pur si simplu nu ma pot vedea facand altceva; nu este vorba de faptul ca meseria de arhitect suna bine, am inteles ca trebuie sa ai talent si sa o stii inca de mic. Si eu sunt sigura ca asta vreau sa fac si as face orice sacrificiu pentru asta. Cat despre talent, eu fac cursuri de pictura inca de la 6 ani ( pana in prezent, desigur ), si merge si cu pictura, dar la natura statica sunt experta. Profesoarele de mate si de fizica, dupa ce au vazut niste schitisoare simple la tema, mi.au spus : " Deosebit, tu trebuie sa dai neaparat la arhitectura. ".Eu raman poker-face. De unde stiau? Faza e ca pot sa impart perfect un segment din ochi in doa segmante egale atunci cand fac grafica pe natura statica si sesizez perfect linia dreapta, pentru. ca odata, la tehnologie ne.a pus sa facem cate trei martisoare de elev, si eu, pe unul dintre ele am pictat pe un patratel de hartie o vaza cu flori, si presedinta consiliului cotrobaie in cutia noastra cu martisoare ( a clasei ) si vine la mine cu virgula cartonasul ( habar.nam de unde stia ca e al meu, ca eu n.o cunosc pe tipa ) si.mi zice ca ea crede ca asta se va vinde cel mai bine si ca pana maine sa fac cat mai multe, si o suta ar fi bine, ma rog eu am facut vreo 15 ca lucrez mai incet, si noapte, tarziu, lucram eu si vine mama si zice ca vrea sa ma ajute, adica sa traga ea cu rigla patratelele si eu le decupez, sa pictez pe ele; si ii dau eu marimea x/y, si trage linii. Si imi da ea dupa ce a tras una sa verific daca e bine. Si incep eu sa urlu ca asta nu e dreptunghi, e stramb, ce doamne iarta.ma etc. Si maica.mea, cum e stramb, il masoara ea o data, si inca o data : Nu, mama, e bine. Il masor si eu cu nervi si.mi iese bine si fac iar scandal, ca nu e posibil ca eu vad ca ala e stramb bla, bla, bla.Ma calmez si il masor din nou : la naiba, una dintre latimi era cu juma de milimetru mai mare happy. Cand mama facea facultatea fara frecventa ii trebuia un plan / desen tehnic al unei fundatii, si eu care ma culc devreme am stat pana la ora 1:36 si i.am facut nu unul, doua proiecte : fundatie la casa si la grajd, au iesit efectiv perfecte, mama avea nevoie, dupa cum ati vazut nu poate deosebi juma de milimetru in plus de perfectiune, si logic a luat 10. Si dupa, ca mama era prietena cu secretara de la facultate, era de inginerie a mediului*, si am facut dupa mai multe proiecte pentru studentii la F.F., cu scris si desen, ma ajuta scrisul ca foarte ingrijit, super mic ( exagerat de mic ), si habar.n.am de ce putin de tot orientat spre stanga, profele se crucesc ca zici ca.i facut la calculator, scris la linie, in general sunt foarte tipicara, daca nu iese perfect mai bine ( mai bine = sigur ), renunţ.Am castigat ceva bani cu proiectele alea da si ma apuca noaptea si ma durea mana ingrozitor, dar nu era nici.o problema, as sta o luna nedormita desenand si scriind, decat sa pierd timp facand orice altceva.
Care.i faza : eu vreau sa intru dintr.a 7a la liceul Toniza din Bucuresti, eeehhh locuiesc in sect 2, nu e cu mult mai mult decat pana faceam pana la cealalta scoala, dar nu vreausa fac decat a 7a si a 8a, si probabil liceul la Arhitectura. Dupa mine as vrea sa intru direct la facultate ca nu as invata prea multe in afara de desen daca as termina Toniza.

Pe pariu ca nu ati citit toata povestea mea plictisitoare ca si eu fac la fel.
Intrebarea este : cum pot sa ma perfectionez de la varsta asta? Intru la Toniza, dar vreau sa ma bazez exclusiv pe arhitectura. Mie imi place desenul, de.asta ma mut, pentru ca am terminat cu 10 la scoala mea, 196, si m.am saturat sa invat pentru toate. Vreau sa fac ce.mi place. Ideea e ca vreau sa invat totul despre arhitectura la perfectie. Tatal meu este un inginer constructor genial, dar e mai tot timpul in strainatate si cand vine si el acasa nu pot sa il intreb iarasi de munca. Acum lucreaza in Africa, Gabon, acum e acasa vre.o luna, dupa ce a stat 6 luni plecat. Dar cine da meditatii la un copil de nici 13 ani? Faza e ca as vrea sfatul unui specialist, nu de alta da sfaturi primesc mereu. Am ratat o sansa mareata canddecanul unei facultati de arhitectura de pe kanga Centrul Istoric a vrut sa ma cunoasca dupa ce un artis m.a pus sa fac 2 desene si i le.a aratat.sad. Treaba e ca nu stiu ce pot sa fac. Sunt practic dezorientata.Ma rog, acum ma pregatesc pentru examenele de la Toniza. Dar eu nu mai pot sa astept! In strainatate se pot sari peste clase. De ce la noi nu? Help! Ce pot sa fac? As fi in stare de orice. Ah, tin sa mentionez ca am IQ = 148, deci invat super repede orice. Dar am nevoie de sfaturi. Sau pot sa las timpul sa rezolve totul... Va multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poti face cursuri postliceale fara bac. Ceea ce inseamna ca ai putea face in paralel liceul, si un curs din asta de arhitectura, apoi dupa ce iti iei bac-ul, poti intra la facultate la arhitectura direct in anul 3, daca nu ma-nsel.
Oricum, pana sa faci asta, vezi ce zice si domnul decan, cauta-l.

| dragutzairina a răspuns:

Ca ult de citit:S

| Dandelion7 a răspuns (pentru dragutzairina):

laughing Cam da...

| dragutzairina a răspuns (pentru Dandelion7):

laughing Doamne ce aiurita sunt voiam sa scriu cam mult laughing

| Dandelion7 a răspuns (pentru dragutzairina):

Mi.am dat seama...

| dragutzairina a răspuns (pentru Dandelion7):

laughing da.rolling on the floor

| Emily990 a răspuns:

Doamne fereste, e un site de intrebari, nu de depanat amintiri.