| randomsong14 a întrebat:

Buna, TPU! Am doua întrebări.
Scoala postliceala sanitara se plătește doar în primul an, sau și în ceilalți doi ani trebuie de plătit acea suma?
De asemenea, am citit pe site-ul scolii postliceale ca exista și varianta cea fără taxa. Cum se poate beneficia de postliceala fără taxa? Precizez ca am făcut un semestru de facultate și m-am retras, dacă are vreo relevanta.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se plateste tot cursul, pe toata perioada celor 3 ani de zile.
Varianta fara taxa este cand intri "la buget" cu medii foarte-foarte mari, dar atentie ca nu toate scolile au disponibila aceasta varianta, de aceea trebuie sa te interesezi la scoala respectiva.

| Standt a răspuns:

Toti anii se platesc. Ca sa intri la taxa, trebuie sa ai media (la admitere) foarte mare. Sa fii printre cei cativa care, in ordine descrescatoare a mediilor, "prind" un loc bugetat. Nu sunt nelimitate.

| v3b0y a răspuns (pentru Standt):

Greșit. Cu media ff mare intri la fără taxă. La cu taxă nu prea contează media, contează să ai bani.

| Standt a răspuns (pentru v3b0y):

Da, ai dreptate. E prea dimineata. happy

| Standt a răspuns (pentru Standt):

ERATA!
Ca sa intri la buget (loc fara taxa).
Am gresit la inceput. Finalul e corect.